Koniec WordPada, nowe funkcje Painta i Notatnika. To był tydzień z Microsoft 285

Koniec WordPada, nowe funkcje Painta i Notatnika. To był tydzień z Microsoft 285

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/8/2023, 9:03 PM

Liczba odsłon: 746

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami aktualizacji Windows z tego tygodnia, nowej funkcji usuwania tła w Paint, zmian dotyczących obsługi sterowników drukarek, usunięcia WordPada z Windows, błędu, który przyspieszył działanie Eksploratora plików, nowej funkcji autozapisu w Notatniku i Microsoftu wśród technologicznych strażników dostępu na liście UE. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

Dodatkowo dla Insiderów we wszystkich tych kanałach dostępna jest aktualizacja Microsoft Store z nową stroną Game Pass z informacjami o PC Game Pass i Game Pass Ultimate, tytułach na wyłącznośc, dealach, perkach, EA Play i nie tylko.

Paint z funkcją usuwania tła

W najnowszej aktualizacji (version 11.2306.30.0) dla Windows Insiderów na Windows 11 w Canary i Dev Channel Paint otrzymał funkcję usuwania tła. Pozwala ona automatycznie wyczyścić zbędne tło z obrazu, pozostawiając jedynie główny obiekt. Co ciekawe, nie wymaga to zaznaczania (choć w razie potrzeby można to zrobić). Paint inteligentnie wykryje główny obiekt na zdjęciu czy grafice.

Usuwanie tła ze zdjęcia w PaintUsuwanie tła ze zdjęcia w Paint

Aby z tego skorzystać, wklej albo importuj obraz na kanwę i kliknij nowy przycisk usuwania tła na pasku narzędzi. Możesz też użyć prostokątnego zaznaczania, aby określić obszar, z którego chcesz usunąć tło. Tym samym prosta niegdyś aplikacja zbliża się do swoich komercyjnych odpowiedników!

Wkrótce koniec obsługi sterowników drukarek zewnętrznych firm na Windows

Microsoft podał szczegóły zakończenia obsługi zewnętrznych sterowników drukarek na Windows. Chodzi o zaprzestanie dostarczania sterowników stworzonych przez producentów poprzez Windows Update na rzecz Microsoft IPP Class Driver i sterowników urządzeń zgodnych z Mopria. Zapowiadane zmiany usuną potrzebę dostarczania dedykowanych instalatorów i sterowników przez producentów, którzy jednak nadal będą mogli oferować klientom opcje personalizacji drukowania poprzez aplikacje z Microsoft Store. Inną korzyścią z tego podejścia jest poprawa wydajności, ale też szersza kompatybilność w różnych wersjach i edycjach systemu Windows.

Wkrótce koniec obsługi sterowników drukarek zewnętrznych firm na Windows

Producenci będą mogli nadal oferować klientom alternatywne drogi pobierania sterowników drukarek, np. z oficjalnej strony lub z innego źródła. Windows nie będzie uniemożliwiał korzystania z oddzielnych pakietów instalacyjnych ani też usuwał funkcji z istniejących sterowników drukarek v3 i v4. Pierwsze zmiany zostaną wprowadzone w 2025 roku, a kolejne — w latach 2026 i 2027.

Wordpad zostanie usunięty z Windows

28 lat temu Microsoft przedstawił WordPad, następcę Microsoft Write. Edytor tekstu był częścią Windows 95, pod wieloma względami przełomowego i legendarnego dziś systemu operacyjnego. WordPad był dodawany do wszystkich kolejnych wersji Windowsa, pozwalając edytować dokumenty RTF, DOC, ODT i inne... Wkrótce jednak nastąpi jego koniec.

Wordpad zostanie usunięty z Windows

WordPad nie jest już aktualizowany i zostanie usunięty w przyszłym wydaniu Windows. Polecamy program Microsoft Word do bogatych dokumentów tekstowych jak .doc i .rtf oraz Notatnik do prostych dokumentów tekstowych jak .txt — czytamy w ogłoszeniu. Zmiana ma dopiero wejść w życie.

Eksplorator plików działa szybciej wskutek błędu

Użytkownicy systemu Windows 11 odkryli, że wejście i wyjście z trybu pełnoekranowego (F11) znacząco skraca czasy ładowania Eksploratora. Dlaczego nie mogłoby tak być bez tego błędu? Odpowiedź jest prosta: belka nawigacyjna (navbar) przestaje działać. Ale przecież ten element nie powinien aż tak obciążać Eksploratora!

Testowałem to na folderze z muzyką z 1800+ folderami i 25,000+ plikami: wszystko otwiera się błyskawicznie, niesamowite. To jest wydajność, jaką mieliśmy w Eksploratorze na Windows 7 — pisze jeden z użytkowników. Bug występuje prawdopodobnie we wszystkich wersjach Windows 11.

Notatnik z funkcją autozapisu

Notatnik w wersji 11.2307.22.0 zacznie automatycznie zapisywać stan Twojej sesji, pozwalając Ci zamknąć program bez żadnych przeszkadzających okien dialogowych i następnie wrócić do pracy tam, gdzie skończyłe/aś. Notatnik automatycznie przywróci poprzednio otwarte karty i niezapisaną zawartość.

Notatnik - autozapis

Zapisany stan sesji nie wpływa na żadne Twoje pliki i od Ciebie zależy, czy chcesz zapisywać, czy odrzucać niezapisane zmiany w plikach przy każdym zamknięciu karty. Możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach Notatnika, jeśli wolisz świeży start po każdym otwarciu aplikacji.

Microsoft na liście technologicznych gatekeeperów UE

Komisja Europejska wymienia 6 dużych firm technologicznych — Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta i Microsoft — jako technologicznych strażników dostępu w nowej ustawie Digital Markets Act (DMA). Strażnicy dostępu charakteryzują się m.in. silną pozycją i wpływem na rynek, dużą liczbą użytkowników (zwłaszcza biznesowych) i stabilnymi wynikami finansowymi.

Strażnicy dostępu - gatekeepers - według Aktu o rynkach cyfrowych

Akt o rynkach cyfrowych określa obowiązki, których strażnicy dostępu będą musieli przestrzegać, takie jak umożliwienie współdziałania innym usługom, zapewnienie użytkownikom dostępu do generowanych danych, zapewnienie reklamodawcom narzędzi do weryfikacji czy umożliwienie klientom biznesowym promowania oferty i zawierania umów poza platformą. Nie mogą oni traktować preferencyjnie własnych usług i produktów (np. umieszczać ich w rankingach w bardziej korzystnym położeniu), zabraniać konsumentom kontaktować się z innymi firmami, zabraniać użytkownikom odinstalowywania preinstalowanych aplikacji lub oprogramowania ani też śledzić aktywności użytkowników poza podstawową usługą na potrzeby reklamowe.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Project, Windows 11, Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia