Kilkanaście nowych funkcji w OneDrive zapowiedzianych na Microsoft Ignite 2021

Kilkanaście nowych funkcji w OneDrive zapowiedzianych na Microsoft Ignite 2021

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/4/2021, 8:05 PM

Liczba odsłon: 2820

W ramach drugiej części konferencji Ignite 2021 Microsoft opublikował obszerny post na blogu, w którym opisuje nowe i nadchodzące doświadczenia z plikami w Microsoft 365. To przede kilkanaście nowości w OneDrive — nie tylko samej usłudze, ale też w powiązaniu z Windows 11, urządzeniami ARM, Teams, macOS, Windows 365 i nie tylko.

Ulepszenia w OneDrive dla Windows

 • Wsparcie dla ARM: OneDrive zyska obsługę urządzeń ARM z Windows. Pod koniec tego roku wersja zapoznawcza będzie dostępna dla Insiderów.
 • Doświadczenie plików w Windows 11: Eksplorator plików zyskał opcję udostępniania w OneDrive. Znajduje się ona na górnej wstążce okien.

OneDrive

Ulepszenia w OneDrive w przeglądarce

 • Nowe funkcje edycji zdjęć: wbudowany edytor obrazów w OneDrive umożliwi wkrótce przycinanie, dostosowywanie jasności, ekspozycji, cieni, podświetleń i saturacji zdjęć oraz korzystanie z filtrów.
 • Instalowanie OneDrive jako PWA na Windows i macOS: w tym roku możliwe stało się zainstalowanie witryny OneDrive jako aplikacji PWA bezpośrednio na komputerze.
 • Drukowanie uniwersalne zintegrowane z OneDrive w przeglądarce: dzięki integracji z Universal Print możliwe jest drukowanie z dowolnego miejsca — na przykład będąc w domu i drukując w biurze, bez konieczności instalowania sterowników drukarki.

OneDrive

Ulepszenia w OneDrive dla Teams

 • "Dodaj do OneDrive" w Teams: pliki w kanałach można teraz łatwo dodać do OneDrive za pomocą nowej opcji menu. Wkrótce można też będzie dodawać foldery.
 • Wszystkie nagrania Teams w jednym miejscu: spotkania audio i wideo Teams są teraz automatycznie zapisywane w folderze "Nagrania" w OneDrive (spotkania osobiste) lub w SharePoint (spotkania kanałów).

OneDrive

Ulepszenia w OneDrive na macOS

 • Wsparcie dla M1: OneDrive będzie natywnie kompilowany dla procesorów Apple M1. Wsparcie w wersji zapoznawczej zacznie być udostępniane Insiderom w grudniu.
 • Known Folder Move (KFM) na macOS: Known Folder Move (KFM) będzie dostępny na początku 2022 roku, dając dostęp do folderów pulpitu, dokumentów i obrazów, chronionych poprzez synchronizację z OneDrive.
 • Pliki na żądanie na macOS: w tym roku Microsoft przeprojektował Pliki na żądanie w macOS Monterey i dla macOS 12 w oparciu o nową platformę Apple File Provider.

Organizacja plików w firmie

 • Szybki dostęp: w 2022 roku pojawi się w OneDrive menu szybkiego dostępu z listą ostatnio odwiedzanych lokalizacji. Za jednym kliknięciem przejdziemy na strony udostępnionych dokumentów. Będziemy też mogli przypinać odwiedzane miejsca.
 • Przenoszenie skrótów w "Dodaj do OneDrive": w oparciu o feedback Microsoft wypuści pod koniec roku funkcję organizacji skrótów "Dodaj do OneDrive" we własnych, prywatnych folderach. Pozwoli to łatwo przenosić skróty do innych folderów i uzyskać do nich dostęp z dowolnego urządzenia albo przeglądarki.

OneDrive

Udostępnianie i współpraca w czasie rzeczywistym

 • Szybkie zezwolenia i ustawienia linków: po wybraniu "Udostępnij", gdy wprowadzamy nazwę/adres odbiorcy, będziemy mogli wybrać je z intuicyjnego menu rozwijanego obok ich nazwy. Możemy też wybrać poziom zezwoleń, a po wysłaniu pliku dostaniemy potwierdzenie udostępnienia. Dodano też nowy punkt w ustawieniach linku, który zapewnia bardziej szczegółową kontrolę nad udostępnianiem. W przyszłym roku zacznie być też udostępniane nowe doświadczenie kopiowania linków ze stopką, gdzie będziemy mogli ustawić zezwolenia linku i kopiować go, aby udostępnić go odbiorcom.
 • Ustawienia "Udostępnione dla" i zarządzania dostępem: zyskamy możliwość podglądu, kto i jak wiele osób ma dostęp do udostępnionego pliku. Będziemy też mogli zobaczyć wizualne potwierdzenie, komu właśnie wysłaliśmy plik. Funkcje zaczną być udostępniane na początku 2022 roku.

OneDrive

Zgodność, ochrona i bezpieczeństwo plików

 • Ulepszenia dla Sync Admin Reports: w tym roku Microsoft ogłosił publiczną wersję zapoznawczą OneDrive Sync Admin Reports w centrum administratora Microsoft 365 Apps. Raporty dają adminom IT lepszą widoczność tego, kto używa klienta synchronizacji OneDrive i jakich błędów mogą doświadczać. Wkrótce admini będą mogli tworzyć filtry, aby generować spersonalizowane wglądy. Raporty będą też wkrótce dostępne dla urządzeń z macOS.
 • Ostateczny stan ochrony z Sync Ideal State i Windows 365: Microsoft zaleca włączenie Sync Ideal State dla wdrożeń klienta synchronizacji. Jest to teraz domyślna konfiguracja OneDrive w Windows 365.