Kilkanaście nowych funkcji w Microsoft 365 dla użytkowników domowych

Kilkanaście nowych funkcji w Microsoft 365 dla użytkowników domowych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/8/2021, 1:58 PM

Liczba odsłon: 3772

W zeszłym roku Microsoft przekształcił Office 365 Personal oraz Home w Microsoft 365 Personal i Family. Przy zachowaniu tej samej ceny zmieniła się nie tylko nazwa, ale i zawartość planów, która już na wstępie stała się znacznie bogatsza. Od tego czasu upłynął już prawie rok, a nowych funkcji w Microsoft 365 stale przybywało. Dziś Microsoft pokusił się o podsumowanie ostatnich nowości dedykowanych właśnie użytkownikom domowym — zarówno indywidualnym osobom, jak i rodzinom. My z kolei postanowiliśmy przybliżyć te nowości naszym polskim Czytelnikom.

Mobilna produktywność z Office na iPadzie

Office

W lutym aplikacja Office stała się dostępna na iPada. Dostarcza ona proste, zintegrowane doświadczenie łączące Worda, Excela i PowerPointa w jednej aplikacji. Eliminuje to potrzebę pobierania i przełączania się między indywidualnymi aplikacjami, pozwala zaoszczędzić czas i miejsce w pamięci urządzenia. Aplikacja Office pozwala łatwo tworzyć i edytować dokumenty, podpisywać dokumenty dotykowo, sporządzać notatki, a także skanować, konwertować do PDF i edytować dokumenty oraz wydobywać z nich tekst, zamieszczając go w formie zwykłego tekstu lub tabeli (dzięki zintegrowanemu Microsoft Lens). Do przeglądania dokumentów wystarczy zalogowanie się na zwykłym, darmowym koncie Microsoft. Subskrybenci planów Microsoft 365 Personal oraz Family zyskują dostęp do pełnego doświadczenia Office, wliczając w to tworzenie i edytowanie plików.

Funkcje głosowe w Outlook na iPhona

Użytkownicy anglojęzyczni od niedawna mogą korzystać z inteligentnych doświadczeń konwersacyjnych obsługiwanych przez Cortanę, asystentkę produktywności w Microsoft 365. Są one dostępne na iOS dla wszystkich z darmowym kontem Microsoft. Cortana pomaga planować spotkania, tworzyć wiadomości e-mail, wyszukiwać pliki, maile i osoby, które są dla nas istotne. Wszystko to z użyciem głosu w aplikacji Outlook.

Transkrypcja notatek odręcznych w Microsoft Lens

Notatki w Microsoft Lens

Słynna aplikacja Office Lens została w tym roku przekształcona w Microsoft Lens. Oferuje ona między innymi zamianę obrazu na tekst, zamianę obrazu na tabelę, zamianę obrazu na kontakt, Czytnik immersyjny i skaner kodów QR. Microsoft dodaje do niej rozszerzenia, które poprawiają jakość i wydajność aplikacji, a także integracje z pozostałym oprogramowaniem M365, wliczając w to Teams, Outlook i Office. Kolejna zapowiedziana nowość dotyczy skanowania i rozpoznawania pisma odręcznego. Innymi słowy Microsoft Lens umożliwi transkrypcję notatek odręcznych i przekonwertowanie ich na zwykły tekst dający się edytować w dokumentach Office.

Nowe widżety ekranu w Microsoft To Do na iOS

Widżety iOSWidżety iOSWidżety iOS

Widżety aplikacji To Do są już dostępne na urządzenia z iOS w wersji minimum 14. Aktualnie można korzystać z trzech rodzajów widżetów, które dają szybki dostęp do zadań, planu dnia i dodawania zadań. Są to widżety "Twoje zadania", "Mój dzień" i "Dodaj zadanie", widoczne na zrzutach ekranu powyżej. Jak dodać widżety na ekran domowy i zacząć ich używać? Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule: Widżety aplikacji Microsoft To Do już dostępne na iOS 14. Funkcjonalność jest dostępna dla wszystkich z darmowym kontem Microsoft.

Zapisywanie i podgląd zdjęć Live Photos w OneDrive na iOS

OneDrive na iOS

OneDrive na iOS może służyć do przechowywania zdjęć Live Photos. Gdy wykonujemy je na iPhonie, oprócz statycznego zdjęcia zapisuje się kilka sekund wideo przed i po. OneDrive potrafi umożliwia teraz podgląd całego tego formatu razem z dźwiękiem. Również kiedy udostępnimy zdjęcie Live Photo zapisane w OneDrive, odbiorca będzie mógł je obejrzeć w OneDrive na iOS albo w przeglądarce. Funkcjonalność ta jest dostępna dla wszystkich z darmowym kontem Microsoft.

Nowy szablon budżetu w Excelu

Excel - szablon budżet

W zeszłym roku zarządzanie finansami domowymi w Excelu stało się łatwiejsze dzięki nowej funkcji Money. "Pieniądze w Excelu" świetnie współpracują z szablonami, takimi jak niedawno dodany szablon budżetu. Dzięki niemu możemy zyskać większą kontrolę nad wydatkami, ustawić cele i kategorie. Szablon daje całościowy, natychmiastowy wgląd w wydatki danego miesiąca wraz z możliwością porównania przychodów i wydatków na przestrzeni sześciu miesięcy.

Sprawdź swój cashflow raz w miesiącu

Excel - Money

Money in Excel dostarcza użytkownikom wgląd w bilans, pozwalając lepiej monitorować miesięczne wydatki. Wgląd w cash flow jest wiadomością gratulacyjną udostępnianą raz w miesiącu, aby dostarczyć pozytywny przekaz, gdy miesięczne wydatki okazały się niższe niż wpływy. Money in Excel jest dostępny dla subskrybentów Microsoft 365 Personal oraz Family w USA w aplikacji Excel na Windows, macOS i przeglądarki.

Ręczne wprowadzanie transakcji i stanów konta w Excelu

Excel - Money

Money in Excel pozwala teraz ręcznie wprowadzać transakcje i salda kont. Jest to przydatne do śledzenia zakupów za gotówkę, a także transakcji lub sald kont w instytucjach finansowych, które nie są jeszcze obsługiwane w programie. Funkcjonalność jest dostępna dla subskrybentów Microsoft 365 Personal oraz Family w USA w aplikacji Excel na Windows, macOS i przeglądarki.

Doskonal prezentację dzięki nowym funkcjom Presenter Coach w PowerPoint

Wirtualny trener prezentacji — Presenter Coach — debiutował w przeglądarkowym PowerPoint w 2019 roku. W oparciu o badania akademickie i terenowe Microsoft zintegrował najlepsze praktyki prezentacyjne z wirtualnym coachem, by pomagać ludziom prowadzić efektywniejsze prezentacje. Niestety, do tej pory jedynym obsługiwanym językiem jest angielski, choć Microsoft nadal chce rozszerzyć lokalizację na kolejne języki. W ostatnim czasie zawitały do niego takie możliwości, jak:

  • Dostarczanie informacji zwrotnych na temat mowy ciała.
  • Dostarczanie informacji zwrotnych na temat wymowy poszczególnych słów.
  • Dostarczanie informacji zwrotnych na temat stosowanych powtórzeń.

Sprawdź swoje źródła dzięki narzędziu Redaktor Microsoft

Word

Redaktor Microsoft (Microsoft Editor) pozwala teraz sprawdzić dokument pod kątem plagiatu oraz uzyskać opcje prawidłowego cytowania, aby móc sporządzić odpowiednie przypisy, gdy fragmenty tekstu w dokumencie nie są naszego autorstwa. Funkcjonalność jest już dostępna w języku angielskim w przeglądarkowej wersji Word dla subskrybentów Microsoft 365 Personal i Family. Wkrótce pojawi się również w programie Word dla Windows.

Oszczędzaj czas dzięki podpowiedziom tekstowym

Microsoft Editor

Podpowiedzi tekstowe pomagają pisać efektywniej. Przewidują one dalszy tekst szybko i dokładnie, co pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć problemów podczas pisania. Microsoft aktywnie pracuje nad wprowadzeniem tego doświadczenia we wszystkich miejscach, w których używamy Worda i Outlooka. W przypadku Worda podpowiedzi tekstowe są już dostępne dla subskrybentów Microsoft 365 Personal i Family (Word w przeglądarce) oraz dla Office Insiderów (Word dla Windows). Wkrótce pojawią się też w Wordzie dla systemów macOS, Android i iOS. Jeśli chodzi o Outlooka, podpowiedzi są dostępne dla Outlook.com na Androidzie i iOS, a także w programie Outlook dla Windows za pośrednictwem programu Office Insider. Wkrótce będzie też gotowa implementacja w Outlook na macOS.

Pomoc w pisaniu na LinkedIn, WordPress, Gmail i w Dokumentach Google

Microsoft Editor

Możliwości rozszerzenia Microsoft Editor dla przeglądarek objęły niedawno obsługę wielu języków i poszerzoną obsługę witryn. Możemy teraz wybrać maksymalnie trzy języki, aby jednocześnie sprawdzać pisownię i gramatykę w Internecie, a także korzystać z Redaktora Microsoft na kolejnych portalach, w tym LinkedIn, Gmail, WordPress i Quip. Wkrótce nowe funkcje obejmują Google Docs, a także narzędzia, takie jak słowniki użytkownika i autokorekta. Darmowe rozszerzenie dla Microsoft Edge lub Google Chrome jest dostępne w ponad 20 językach dla każdego, kto je pobierze. Subskrybenci platformy Microsoft 365 Personal i Family uzyskują dostęp do zaawansowanych ulepszeń gramatycznych, pisowni i stylistycznych.

Uzyskaj szerszy kontekst poprawek pisowni

Microsoft Editor

Redaktor Microsoft nie tylko dostarcza sugestie pisowni, ale teraz również pomaga lepiej zrozumieć pojęcia gramatyczne i stylistyczne. Pozwoli to użytkownikom z czasem stać się bardziej pewnymi siebie pisarzami. Funkcjonalność stanie się niebawem dostępna dla każdego, kto ma bezpłatne konto Microsoft, w narzędziu Redaktor Microsoft w Word dla sieci Web. Subskrybenci platformy Microsoft 365 Personal i Family uzyskają ponadto dostęp do porad w wersji premium, w tym dotyczących zaawansowanej gramatyki, udoskonaleń i narzędzia do sprawdzania podobieństw ze źródłami internetowymi.

Nowe typy danych i inteligentne szablony w Excelu

Excel

Użytkownicy platformy Microsoft 365 wkrótce zyskają dostęp do ponad 100 typów danych napędzanych przez Wolfram. Pozwoli to uniknąć konieczności żonglowania wieloma aplikacjami lub witrynami, aby ręcznie kopiować i wklejać dane zewnętrzne do tabel. Zamiast tego będziemy mogli je importować i odświeżać bezpośrednio w programie Excel. Pomogą nam w tym inteligentne szablony obejmujące wiele scenariuszy, co jeszcze bardziej ułatwia rozpoczęcie pracy z różnorodnymi typami danych. Funkcjonalność w języku angielskim będzie dostępna w programie Excel na Windows, macOS i przeglądarki.

Upiększanie dokumentów Word dzięki narzędziu Designer

Excel

Designer w przeglądarkowej wersji Word to inteligentne narzędzie, które pomaga tworzyć dokumenty o dopracowanym, profesjonalnym i spójnym wyglądzie. Nie są do tego potrzebne specjalne umiejętności projektowania. Designer automatycznie sprawdza, czy występują problemy z formatowaniem i stylem, i opracowuje poprawki, które można zastosować. Pozwala też wybrać różne motywy designu, aby dokument stał się natychmiast spójny od góry do dołu. Funkcjonalność ta jest obecnie wdrażana w przeglądarkowym Wordzie jako wersja zapoznawcza dla każdego, kto ma konto Microsoft. Designer in Word jest dostępny w językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim, holenderskim, szwedzkim, duńskim, fińskim oraz norweskim (bokmal).