Kilkadziesiąt procesorów bez wsparcia Windows 11. To był tydzień z Microsoft 281

Kilkadziesiąt procesorów bez wsparcia Windows 11. To był tydzień z Microsoft 281

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/11/2023, 10:37 PM

Liczba odsłon: 1046

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami aktualizacji Windows z tego tygodnia, wycofania wielu procesorów z listy urządzeń zgodnych z Windows 11, pierwszego półrocza od uruchomienia nowego Bing, nowego oznaczenia składników systemowych w Microsoft Store oraz ulepszenia blisko 40-letniej funkcji Excela. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

Patch Tuesday

W tym tygodniu ukazało się wyjątkowo dużo aktualizacji Windows 10 i Windows 11. Najpierw mieliśmy klasyczny Patch Tuesday, a następnie aktualizacje we wszystkich 4 kanałach Windows Insider Program. Istna nawałnica! Pełne listy zmian znajdziesz w naszych artykułach:

Microsoft może blokować instalację Windows 11 przy nieobsługiwanych procesorach

Microsoft zaktualizował niedawno listę obsługiwanych procesorów Intel i AMD dla systemu Windows 11. Dodano do niej kilka nowych układów Ryzen, w tym jeden, który nie został jeszcze wydany. Niespodziewanie z listy zniknęło kilkadziesiąt procesorów Intela. Pojawiły się też doniesienia, że Microsoft może pracować nad blokowaniem instalacji Windows 11 na nieobsługiwanym sprzęcie.

Microsoft może blokować instalację Windows 11 przy nieobsługiwanych procesorach

Niemieckojęzyczny portal Deskmodder donosi, że jeden z członków jego forum nie był w stanie zainstalować systemu Windows 11 na swoim komputerze z Intel Core 2 Duo T6500. Użytkownik jest Insiderem w kanale Canary, a zablokowana została najwyraźniej aktualizacja do builda 25905. Wedle doniesień nie działa też instalacja na AMD Turion II P560. Co ciekawe, zastąpienie pliku obrazu install.wim z poprzednich kompilacji plikiem z kompilacji 25905 najwyraźniej prowadzi do blokowania instalacji we wcześniejszych wersjach. Opcje pozwalające ominąć blokadę, takie jak narzędzia Rufus i Ventoy, mogą nie wystarczyć. Inne, takie jak obejście modułu TPM, również mogą nie działać.

Pół roku z nowym Bing. Microsoft ujawnia statystyki

Microsoft świętował w tym tygodniu 6 miesięcy od uruchomienia nowego Bing opartego na AI. Firma podzieliła się statystykami dotyczącymi czatu i obrazów, które od niedawna obsługuje (w obie strony!) rywal ChatGPT. Dowiedzieliśmy się też o stałym wzroście przeglądarki Edge od dłuższego czasu.

W tym krótkim czasie angażowaliście się na tak wiele unikalnych i kreatywnych sposobów; do tej pory odnotowaliśmy ponad 1 miliard czatów i ponad 750 milionów obrazów wypełniających świat Bing! Zarejestrowaliśmy też 9 kolejnych kwartałów wzrostu Edge, co oznacza, że jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek w stanie zapewnić użytkownikom sieci najlepsze w swojej klasie doświadczenia związane ze sztuczną inteligencją — napisał zespół Bing.

Microsoft Store z nowym oznaczeniem składników systemowych

Użytkownicy systemów Windows 10 i Windows 11 otrzymali nieogłoszoną oficjalnie zmianę w Microsoft Store. Teraz systemowy sklep wyraźnie oznacza odpowiednie aplikacje jako "Składniki systemowe", aby pomóc klientom zrozumieć ich cel i pochodzenie podczas przeglądania listy aplikacji.

Składniki systemowe w Microsoft Store

Jeśli przejrzycie listę aplikacji w widoku "Biblioteka" w Microsoft Store, możecie zauważyć etykiety "Składniki systemowe" i "Aplikacje". To rozróżnienie pozwala łatwo rozeznać się w tym, które aplikacje traktowane są jako systemowe. Te nowe plakietki nie zostały jeszcze ogłoszone przez Microsoft. Przypominają one te, które znajdują się od niedawna na liście aplikacji w menu Start u Windows Insiderów w Dev Channel.

Windows 365 Switch dostępny w wersji Public Preview

Microsoft ogłosił dostępność Windows 365 Switch w wersji zapoznawczej. Usługa ta daje możliwość łatwego przechodzenia między Windows 365 Cloud PC a lokalnym pulpitem z użyciem znanych poleceń klawiszowych, kliknięcia myszą lub gestu przesunięcia. Insiderzy mogą teraz dodać maszyny Windows 365 Cloud PC do Widoku zadań i łatwo do nich przechodzić (jak również powracać z nich do lokalnego Windows 11).

Windows 365 Switch

Po otwarciu Widoku zadań maszyna Windows 365 Cloud PC będzie dostępna na pasku pulpitów wirtualnych. Z tego miejsca można już łatwo się z nią połączyć. Po zalogowaniu do niej również możesz kliknąć ikonę Widoku zadań i wybrać pulpit lokalny, aby z powrotem się do niego przenieść.

Excel z funkcją formatowania nieaktualnych wartości

Excel otrzymał udoskonalenie jednej z najstarszych funkcji arkusza kalkulacyjnego — trybu obliczeń ręcznych. Debiutował on w VisiCalc w 1979 roku (44 lat temu), 6 lat przed ukazaniem się pierwszego Excela. Przez ten cały czas doświadczenie pozostawało w dużej mierze takie samo. Aż do teraz.

Formatowanie nieaktualnych komórek w Excelu

Tryb obliczeń ręcznych zawiesza automatyczne obliczenia dokonywane normalnie przez Excela, dlatego wartości w komórkach mogą pozostawać nieaktualne. Kiedy edytujesz komórkę w skoroszycie, nie wszystkie komórki stają się nieaktualne, a jedynie te, które są zależne od tej zmiany. Odtąd nieaktualne komórki zostają przekreślone. W ten sposób Excel daje do zrozumienia, że nie powinniśmy polegać na tych komórkach do czasu, aż zostaną ponownie obliczone. Przy nieaktualnej komórce znajduje się ikona ostrzeżenia. Po jej kliknięciu otworzy się menu, z którego możesz wybrać opcję Oblicz teraz (F9) albo przełączyć się na tryb obliczeń automatycznych.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Project, Windows 11, Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia