Jaki kierunek obierze Windows Insider Program w 2022 roku?

Jaki kierunek obierze Windows Insider Program w 2022 roku?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/4/2022, 2:47 PM

Liczba odsłon: 2198

Windows Insider Program już od ponad 7 lat odgrywa ważną rolę w tworzeniu systemów Windows 10 i Windows 11. Przez ten czas program ewoluował i wielokrotnie jego szczegóły ulegały zmianie. A jaki kierunek obierze dla niego Microsoft w tym roku? Dowiadujemy się tego z obszernego posta autorstwa szefowej WIP, Amandy Langowski.

Amanda Langowski skorzystała ze sposobności, by przedstawić plany względem programu niejawnych testów systemu Windows na ten rok. Naszym zdaniem warto przytoczyć komunikat dosłownie, dlatego umieszczamy go w niemal całości poniżej.

Naprawdę niesamowitym było widzieć wzrost zainteresowania programem od czasu zapowiedzi Windows 11 zeszłego czerwca. Mamy więcej ludzi używających kompilacje Windows 11, niż mieliśmy w Windows 10, jesteśmy naenergetyzowani całym tym feedbackiem, który widzimy od Insiderów, i podekscytowani, by używać tych wglądów by uczynić Windows 11 jeszcze lepszym dla naszych klientów. Aby to osiągnąć, dokonujemy ewolucji sposobu, w jaki rozwijamy i wypuszczamy [zawartość] do Insiderów — z większym naciskiem na wypróbowywanie różnych konceptów z naszymi funkcjonalnościami i usługami.

W ramach tej ciągłej ewolucji Insiderzy zobaczą nas mocniej polegających na Dev Channel jako miejscu inkubacji nowych idei, pracy nad elementami o długim czasie realizacji i kontroli stanu indywidualnych funkcji. Pozwala nam to eksperymentować na parę sposobów poprzez wypuszczanie funkcji etapami, aby monitorować jakość i wasz feedback (co już dotychczas robimy) oraz testować wariacje funkcji (zwykle jako "testy A/B"). Funkcje i doświadczenia z tych buildów powinny ukazać się w przyszłych wydaniach Windows, kiedy będą gotowe. W niektórych przypadkach te koncepty nigdy nie będą dostarczone, ale poprzez bardziej wytężone eksperymenty możemy lepiej dostosowywać doświadczenia i dostarczać rozwiązania w Windows, które prawdziwie wspomagają naszych klientów, by osiągali więcej.

Będziemy nadal dokumentować nowe funkcjonalności, gdy te ukazują się w buildach Insider, poprzez nasze posty o wydaniach na blogu, jednak nie będziemy dokumentować wszystkich wariacji funkcji, które możemy wypróbowywać w tych buildach. Rozumiemy też, że niektórzy z naszych bardziej technicznych Insiderów odkryli, że część tych funkcji jest intencjonalnie wyłączona w kompilacjach, które wypuściliśmy. Jest tak celowo i w tych przypadkach będziemy jedynie komunikować o funkcjach, które celowo włączyliśmy dla Insiderów w celu ich przetestowania i zostawienia feedbacku.

Aby mieć jak najwięcej z doświadczenia Insidera, ludzie powinni pomyśleć o kanałach Dev i Beta jako o równoległych, aktywnych gałęziach rozwoju, ale zapoznających z różnymi rzeczami.

  • Dev Channel będzie służył długoterminowej pracy naszych inżynierów z funkcjami i doświadczeniami, które mogą nigdy nie być wydane, jako że próbujemy różnych konceptów i otrzymujemy opinie. Ważne jest, by pamiętać, iż kompilacje, które wypuszczamy w Dev Channel, nie powinny być postrzegane jako dopasowane do jakiegokolwiek konkretnego wydania Windows, a dołączone funkcje mogą z czasem się zmienić, być usunięte lub zastąpione w buildach Insider albo mogą nigdy nie zostać wydane poza Windows Insiderami dla zwykłych klientów.
  • Beta Channel będzie zapoznawał z doświadczeniami bliższymi temu, co dostarczymy naszym zwykłym klientom. Ponieważ kanały Dev i Beta reprezentują równoległe ścieżki rozwoju naszych inżynierów, mogą być przypadki, gdzie funkcje i doświadczenia pojawiają się w Beta Channel w pierwszej kolejności.
  • Będziemy dostarczać aktualizacje funkcji i doświadczeń w kompilacjach z kanałów Dev i Beta, wypuszczając również pakiety Feature, Web i Online Service Experience Packs dla tych buildów.
  • Release Preview Channel pozostaje najlepszą miejscówką do zapoznania się z tym, co niebawem trafi do zwykłych klientów.

Teraz jest dobry moment, by zacząć myśleć o tym, który kanał jest dla was najlepszy. Wkrótce będziemy dawać Insiderom okno, w którym będą mogli przełączyć się z Dev Channel na Beta Channel. Wyczekujcie szczegółów w kolejnych tygodniach.

Na zakończenie — jestem super podekscytowana, ujawniając nową ikonę Windows Insider Program, która reprezentuje społeczność ludzi, którzy kochają i pomagają kształtować przyszłość Windows, w naszych wszystkich 3 kanałach Insider: Dev, Beta i Release Preview.

Windows Insider Program


Insiderzy w Dev Channel wkrótce zaczną widzieć tę ikonę pokazującą się w Ustawieniach > Windows Update > Windows Insider Program. Ikona będzie też pokazywać się w e-mailach i innych obszarach!

Było wspaniale widzieć, jak rośnie społeczność w Windows 11, i jesteśmy podekscytowani tym, co dalej!

— Amandy Langowski, Windows Insider Program Lead w Microsoft
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia