Jak przekierować wyszukiwarkę na pulpicie Windows 11 do innej przeglądarki?

Jak przekierować wyszukiwarkę na pulpicie Windows 11 do innej przeglądarki?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/19/2022, 7:59 PM

Liczba odsłon: 6514

Jak już wiemy, w ostatniej kompilacji Windows 11 w Dev Channel zadebiutował nowy widżet pulpitu. Jest to pasek wyszukiwarki, w którym możemy zacząć wyszukiwanie w Internecie. A co się stanie po wpisaniu frazy i naciśnięciu Enter? Oczywiście otworzy się Edge... nawet jeśli domyślna przeglądarka jest inna. Co da się z tym zrobić?

Windows 11, mimo że stosunkowo łatwo pozwala ustawić domyślną przeglądarkę, to sam nie zawsze stosuje się do preferencji użytkownika. Microsoft nadal ma swoje zdefiniowane akcje, takie jak klikanie linków w widżetach, preinstalowanych aplikacjach czy wynikach wyszukiwania na pasku zadań i w menu Start, które oficjalnie pozwala obsługiwać jedynie w ramach własnego oprogramowania. Nie inaczej jest w przypadku nowego widżetu pulpitu. Tu jednak z pomocą przychodzi znane rozwiązanie MSEdgeRedirect.

MSEdgeRedirect

MSEdgeRedirect to następca EdgeDeflector, obecnie rozwijany pod kątem kolejnych funkcji Windows, które normalnie zmuszają nas do korzystania z Edge. Narzędzie przekierowuje zapytania skierowane do Edge i otwiera je w przeglądarce wybranej przez użytkownika. Według bardziej szczegółowego opisu narzędzie to filtruje i przekazuje argumenty wiersza poleceń procesów Microsoft Edge do domyślnej przeglądarki zamiast podpinania się do handlera "microsoft-edge:". Powinno to zapewnić odporność na przyszłe zmiany.

MSEdgeRedirect niejako "porywa" polecenia otwierania linków w Edge, co oczywiście wywołuje krytykę Microsoftu, który nigdy nie był zwolennikiem zewnętrznych narzędzi do modyfikowania systemu. Tak czy inaczej, jeśli często zamiast preferowanej przeglądarki otwiera Wam się Edge, to być może warto skorzystać z Redirectora. Zwłaszcza że jest to rozwiązanie bezpieczne i otwarte, udostępniane za darmo na GitHub.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia