Jak daleko sięga wsteczna zgodność Windowsa?

Jak daleko sięga wsteczna zgodność Windowsa?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/4/2024, 7:00 PM

Liczba odsłon: 604

Jednym z powodów, dla których użytkownicy pozostają przy niewspieranych systemach, jest brak możliwości uruchamiania starych aplikacji w nowszych wydaniach OS. Microsoft stara się zaadresować ten problem poprzez tryb zgodności (np. z Windows Vista czy Windows 7), w którym można uruchamiać oprogramowanie. Okazuje się jednak, że wsteczna zgodność może sięgać o wiele dalej, a dwa rodzaje oprogramowania – dzielić nawet ponad ćwierć wieku.

Jak kompatybilne wstecznie jest oprogramowanie Microsoftu? Oto Wasza odpowiedź – pisze WinExperiments. Jak to zostało zrobione? Po pierwsze, 32-bitowy Office 2021 został zainstalowany na komputerze, następnie Office 95 (bez Excela) został zainstalowany, następnie kliknięty został przycisk arkusza kalkulacyjnego w Word 95. Zakładam, że wywołania API są nadal takie same, więc otrzymujesz to piękne połączenie interfejsu użytkownika, [które dzieli] 26 lat różnicy.

Ciekawy eksperyment zakończony sukcesem przeprowadziła użytkowniczka Twittera Niko (@Jevil7452), w którym uruchomiła Microsoft Office 95 (version 7.0) na Windows 11 Enterprise w kompilacji 15063 (Creators Update z 2017 roku). Post podał dalej inny użytkownik Twittera, WinExperiments (@winexperiments), który zamieścił wideo, a także wyjaśnił proces.

Niko pokazała na Twitterze jeszcze parę innych niecodziennych kombinacji, w tym Word, PowerPoint i Graph z Office 2013 (Office 2021 też prawdopodobnie by zadziałał) uruchomione jako obiekty OLE w Wordpadzie z Windows 2000. Czy ma to jakieś praktyczne zastosowanie? Zapewne nie, ale pokazuje pewną ciągłość w wykorzystywanych przez Microsoft technologiach.

Źródło: https://twitter.com/winexperiments/status/1764347930595483849

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia