Internet Explorer 11 zostanie permanentnie wyłączony w lutym

Internet Explorer 11 zostanie permanentnie wyłączony w lutym

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/11/2022, 6:00 PM

Liczba odsłon: 2194

O końcu Internet Explorera mówi się od kilku lat i również na CentrumXP mogliście zapoznać się ze wszystkimi informacjami na ten temat. Przeglądarka ostatecznie utraciła wsparcie w czerwcu tego roku, niemniej jednak z aplikacji nadal można korzystać. Zmieni się to wkrótce za sprawą nadchodzącej aktualizacji Windows.

Internet Explorer 11 został dołączony do Windows 8.1 jako nowoczesna, domyślna przeglądarka. Choć nigdy nie osiągnęła (obecnego) poziomu Chrome, to jeszcze w 2014 roku pozostawała drugą najpopularniejszą przeglądarką desktopową (zaraz za IE8). Oczywiście wiele się od tamtego czasu zmieniło, wliczając w to wydanie Microsoft Edge w 2015 roku i dołączenie go do Windows 10, a także zapewnienie trybu Internet Explorera w Edge, który eliminuje konieczność otwierania IE, aby korzystać ze starszych aplikacji.

Przeglądarka ostatecznie utraciła wsparcie 15 czerwca 2022 roku i od tamtej pory nie otrzymuje żadnych aktualizacji. Czy to już całkowity koniec? No, nie do końca, bowiem dotychczasowe instancje przeglądarki wciąż mogą działać. Zmieni się to dopiero w lutym:

Przestarzała, niewspierana aplikacja desktopowa Internet Explorer 11 zostanie permanentnie wyłączona w wybranych wersjach Windows 10 w ramach aktualizacji zabezpieczeń (wydanie "B") w lutym 2023 roku, zaplanowanej na 14 lutego 2023 roku.

Zdecydowanie zalecamy skonfigurowanie trybu IE w Microsoft Edge i wyłączenie IE11 przed tą datą, aby upewnić się, że w Twojej organizacji nie wystąpią zakłócenia biznesowe.

— Microsoft

W jaki sposób ta zmiana może wpłynąć na organizację? Jak podaje Microsoft:

  • Cała aktywność IE11, w tym skróty używające IE11 i wywołujące iexplore.exe, będą przekierowywane do Microsoft Edge.
  • Uruchamianie skrótów i powiązanych plików, które używają IE11, będzie przekierowywać do tych samych skrótów/URL-i w Microsoft Edge.
  • Ikony IE11 zostaną usunięte z paska zadań i menu Start.

W rzeczywistości na tę zmianę nie trzeba będzie czekać aż do lutowego Patch Tuesday. Zostanie ona zaaplikowana, jeśli użytkownik zdecyduje się ręcznie pobrać aktualizację zapoznawczą niezwiązaną z bezpieczeństwem (wydanie "C"), którą zaplanowano na 17 stycznia 2023 roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia