Firefox 84 już bez wsparcia dla Adobe Flash

Firefox 84 już bez wsparcia dla Adobe Flash

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/19/2020, 4:21 PM

Liczba odsłon: 2258

Z Adobe Flash żegnamy się już od kilku lat i wciąż czekamy na ostateczne pożegnanie. Większość popularnych przeglądarek wygasza jego obsługę stopniowo, np. w Edge i Internet Explorerze proces rozpoczął się w 2017 roku, a zakończyć się ma w bieżącym. Taki plan ma też Mozilla, której przeglądarka Firefox 84 będzie pierwszą wersją pozbawioną wsparcia przestarzałego i mniej bezpiecznego poprzednika HTML5. Wersja ta zadebiutuje w grudniu.

Flash debiutował ponad 20 lat temu i przez kilka pierwszych lat robił prawdziwą furorę. Na początku wieku w jego technologii powstawały multimedialne, interaktywne i złożone wizualnie strony, przy których zwykły HTML się nie umywał. Strony, takie jak ta na animacji poniżej, naprawdę robiły wrażenie. Flash napędzał też gry, aplikacje wideo i wiele innych aplikacji. Dziś już jednak jest to przeżytek, a twórcy stron polegają na otwartych technologiach webowych zapewniających dużo bogatsze doświadczenia... Nie wspominając już o szybkości i bezpieczeństwie.

Czy odejście od Flash będzie dało się odczuć? Odpowiedzmy sobie pytaniem na pytanie: kiedy ostatnio przeglądarka poprosiła nas o zgodę na uruchomienie zawartości Flash? Sam mam problem z przypomnieniem sobie takiej sytuacji. Być może miało to miejsce parę lat temu i dotyczyło jakiejś dawno nieaktualizowanej strony na końcu Internetu. Dziś już nikt nie chce korzystać z takich wtyczek.

Wtyczki są problemem bezpieczeństwa i wydajności dla użytkowników Firefoksa. Wtyczki NPAPI są przestarzałą technologią, a Mozilla kieruje się w stronę Sieci, która nie potrzebuje pluginów. Ostatni pozostały plugin NPAPI, Adobe Flash, ma ogłoszony plan zakończenia-cyklu-życia.

Właściwie wszystkie topowe firmy technologiczne — Facebook, Google, Microsoft, Apple i wiele innych — powiedziały już bye, bye platformie Flash. Dla przykładu Google przestało w tamtym roku indeksować jego zawartość. Sam właściciel technologii, Adobe, również faworyzuje nowocześniejsze rozwiązania, takie jak HTML5 czy Unity. Z jego strony ostateczny koniec wsparcia nastąpi 31 grudnia 2020 roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia