Ewolucja wyszukiwarki systemowej w Windows 11 Insider Preview (build 22572)

Ewolucja wyszukiwarki systemowej w Windows 11 Insider Preview (build 22572)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/10/2022, 6:13 PM

Liczba odsłon: 4343

Microsoft wypuścił nową kompilację Windows 11 Insider Preview w Dev Channel. W tym tygodniu zostały wprowadzone takie zmiany, jak nowa aplikacja Microsoft Family, nowa aplikacja Clipchamp, aktualizacje ikon i kolejki drukowania oraz sporo poprawek. Z kolei od przyszłego tygodnia będą dostępne ulepszenia systemowej wyszukiwarki. Poniżej pełna lista zmian w naszym opracowaniu.

Windows 11: nowości w kompilacji 22572 w Dev Channel

Microsoft Family z nową aplikacją na Windows 11

Funkcje bezpieczeństwa rodzinnego (Microsoft Family Safety), których używasz w przeglądarce i na smartfonie, są teraz dostępne w Windows 11. Począwszy od tego builda, możesz ustawiać kontrolę rodzicielską, aby filtrować nieodpowiednie aplikacje i gry, a także ustawiać Edge na przeglądanie witryn bezpiecznych dla dziecka.

Microsoft Family

Pomóż dzieciom zrównoważyć czas aktywności przed ekranem na Windowsie, Xboksie i Androidzie. Użyj raportowania aktywności, aby lepiej zrozumieć cyfrową aktywność swojej rodziny. Łącz się, nawet gdy jesteście oddzieleni — dzięki funkcji śledzenia lokalizacji członka rodziny.

Microsoft Family

Microsoft Family na Windows 11 będzie aplikacją preinstalowaną jedynie w Windows 11 Home i aktualizowaną poprzez Microsoft Store. Insiderzy mogą udać się do Ustawień > Konta > Rodzina i pobrać aplikację ze sklepu.

Clipchamp z nową aplikacją na Windows 11

Clipchamp to następca Windows Movie Maker. Nowy edytor wideo Microsoftu jest skupiony na łatwym, szybkim i zabawnym tworzeniu filmów. Program wyposażony jest w podstawowe narzędzia, których powinniśmy oczekiwać od etytora wideo, takich jak przycinanie i rozdzielanie, efekty przejścia i animowany tekst. Ma też możliwość przechwytywania obrazu na żywo z kamery internetowej i nagrywania ekranu.

Clipchamp

Clipchamp wyróżnia się na tle innych edytorów wideo osią czasu. Zwykle jest to interfejs zarezerwowany dla profesjonalistów, ponieważ zapewnia większą kontrolę (ale też złożoność) niż zwykły edytor. Jednak jeśli chodzi o Clipchamp, sprawy mają się nieco inaczej. Twórcy aplikacji zachowali wszystkie najlepsze elementy edycji osi czasu — elastyczność i możliwość dopracowania szczegółów — i usunęli resztę. Efekt to zaskakująco prosta edycja wideo dla każdego.

Clipchamp

Użytkownicy edytora mają też dostęp do biblioteki wypełnionej ponad milionem bezpłatnych klipów, ścieżek audio i obrazów, które można dodać do filmów. Dostępny jest nawet generator zamiany tekstu na mowę oparty na platformie Azure, który może tworzyć narrację w ponad 70 językach. Clipchamp łączy się ponadto z OneDrive, co oznacza, że ​​możesz szybko i bezpiecznie importować pliki i zapisywać filmy w chmurze.

Aby rozpocząć tworzenie własnych filmów, poszukaj Clipchamp w menu Start.

Ewolucja systemowej wyszukiwarki (już wkrótce)

Na początku przyszłego tygodnia (14-20 marca 2022 r.) zacznie być udostępniana aktualizacja wyszukiwania w Windows 11, która podkreśli interesujące momenty w czasie. Wyszukiwanie działa bezpośrednio na pasku zadań: w oknie, w którym możesz odkrywać trendy w Internecie, na świecie i w Twojej organizacji. Oczywiście nadal możesz rozpocząć pisanie, aby wyszukiwać swoje aplikacje, pliki, ustawienia i szybkie odpowiedzi w Internecie.

Zawartość pola wyszukiwania będzie okresowo aktualizowana o treści, wliczając w to ilustracje, które pozwolą odkrywać więcej, być połączonym i pozostać produktywnym. Wydobyte na powierzchnię treści będą prezentować warte uwagi, interesujące momenty — takie jak święta, rocznice i inne edukacyjne momenty zarówno w regionie, jak i na świecie. Systemowa wyszukiwarka będzie prezentować bogate treści, które mówią o tym, co szczególnego jest w dzisiejszym dniu.

Wyszukiwanie w Windows 11

Możesz też sięgać głębiej i badać dodatkowe treści związane z dzisiejszym momentem i codziennymi treściami, takimi jak słowo dnia, Microsoft Rewards (niedostępne w Polsce), trendy wyszukiwania i wiele innych. Lewa strona wyszukiwania pokazuje również rozszerzoną listę niedawno uruchomionych aplikacji, plików, ustawień i stron internetowych, aby pomóc Ci wrócić do tego, co ostatnio robiłeś.

Zalogowanie się za pomocą konta służbowego lub szkolnego sprawi, że wyszukiwarka w Windows 11 stanie się centrum plików i kontaktów z Microsoft Search. Jak zawsze wystarczy zacząć pisać, aby rozpocząć wyszukiwanie adekwatnych, dostępnych dla nas treści z naszej organizacji.

Wyszukiwanie w Windows 11

Jednocześnie nadal masz kontrolę nad wyszukiwaniem — jego prywatnością i dostarczanymi treściami. Dościadczenie podkreślania najważniejszych treści możesz wyłączyć w Ustawieniach > Prywatność i bezpieczeństwo > Ustawienia wyszukiwania, wyłączając przełącznik "Show search highlights". W przypadku administratorów organizacji dostępne są dodatkowe elementy sterujące w centrum administracyjnym M365.

Co ciekawe, funkcjonalność "search highlights" dołącza również do wyszukiwarki Windows 10, gdzie uzyskasz te same aktualizacje w polu i na głównym ekranie wyszukiwania. Jako pierwsi otrzymają ją Insiderzy w Release Preview Channel.

Zmiany i ulepszenia

Ogólne

 • Nowe doświadczenie kolejkowania drukowania ma teraz zaktualizowany design zgodny z zasadami Windows 11, pozwalający łatwo zidentyfikować pożądane zadanie drukowania, zobaczyć jego status i zarządzać nim. Funkcja jest zaprojektowana z myślą o prostocie i lepszym uzyskiwaniem dostępu do zadań drukowania.
 • Drukowanie w Windows 11

 • Szybka pomoc ma teraz nową ikonę w stylu Fluent Design:
 • Szybka pomoc

Skupienie

 • W oparciu o zmiany w Skupieniu wprowadzone w buildzie 22557 Microsoft zaktualizował ikonę Centrum powiadomień, gdy tryb "Nie przeszkadzać" jest włączony.
 • Drukowanie w Windows 11

Eksplorator plików

 • Kliknięcie pulpitu i Eksploratora plików prawym przyciskiem myszy z wciśniętym klawiszem Shift otworzy teraz menu kontekstowe "Pokaż więcej opcji"

Narrator

 • Naturalne głosy Narratora są teraz dostępne dla wszystkich języków angielskich.

Terminal

 • Windows Terminal to teraz po prostu "Terminal" w menu Start.

Ustawienia

 • WMIC jest teraz dostępny jako funkcja opcjonalna.
 • Zmieniono opcję ikony klawiatury dotykowej w obszarze Ustawienia > Personalizacja > Pasek zadań z przełącznika na listę rozwijaną, w której można wybrać "Nigdy", "Zawsze" lub "Gdy nie jest podłączona klawiatura".

Windows Sandbox

 • Windows Sandbox ma teraz nową ikonę w stylu Fluent Design:
 • Windows Sandbox

Inne

 • Starsza wersja Windows Media Player, dostępna w Akcesoriach Windows, to teraz Windows Media Player Legacy.

Poprawki błędów

Ogólne

 • Rozwiązano problem na urządzeniach z Windows 11 w wersji Enterprise, przechodzących przez pierwszą konfigurację (OOBE), gdzie ekran dodawania sieci był pomijany za pierwszym razem.
 • Rozwiązano problem z błędem CRITICAL_PROCESS_DIED podczas próby wykonania różnych czynności, w tym logowania, otwierania Outlooka i uzyskiwania dostępu do udziałów sieciowych w Eksploratorze plików.
 • Złagodzono podstawowy problem, który prowadził do zacinania się dźwięku i problemów z panelem dotykowym.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe podczas próby użycia Windows Mixed Reality.
 • Rozwiązano problem z paskami przewijania, które nie wyświetlały się poprawnie w niektórych aplikacjach Win32.
 • Rozwiązano problem z brakiem dźwięku uruchamiania.
 • Obrazy nie powinny być już odwrócone podczas korzystania z pokazu slajdów na ekranie blokady w języku arabskim lub hebrajskim.

Pasek zadań

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przycisku Start lub użyciu skrótu WIN + X.
 • Złagodzono zawieszenie się explorer.exe w związku z wizualnym wskaźnikiem na pasku zadań podczas udostępniania okna w Microsoft Teams.
 • Dostosowano czułość tak, aby szybkie przesuwanie myszy po ikonie widżetów na ścieżce do otwartego menu lub w menu nie powodowało już jego odrzucenia.
 • Microsoft zajął się problemem z wyciekiem pamięci w Shell Experience Host podczas wielokrotnego otwierania i zamykania Centrum powiadomień.
 • Rozwiązano problem, w którym Centrum powiadomień mogło się nie wyłączać, jeśli zostało otwarte na niektórych aplikacjach.
 • Rozwiązano podstawowy problem, gdy skalowanie ekranu było większe niż 100%, co powodowało, że przeciąganie i upuszczanie na pasku zadań nieoczekiwanie pokazywało, że nie jest dostępne.

Pasek zadań zoptymalizowany pod kątem tabletu

 • Gesty dotykowe zostały przywrócone na wszystkich typach urządzeń, ponieważ rozwiązano problem z nowymi gestami dotykowymi na urządzeniach innych niż tablety.
 • Poprawiona niezawodność automatycznego zwijania paska zadań po uruchomieniu aplikacji.
 • Naprawiono kilka błędów związanych ze zmianą stanu paska zadań podczas odłączania lub ponownego podłączania klawiatury.
 • Rozwiązano problemy z pozycjonowaniem przycisku i wysuwanym menu ukrytych ikon podczas używania arabskiego lub hebrajskiego języka wyświetlania.

Menu Start

 • Poprawiono sposób renderowania nazwy nagłówka "Przypięty" w arabskim języku wyświetlania.

Eksplorator plików

 • Wprowadzono kilka dodatkowych ulepszeń, aby poprawić wydajność wywołania menu kontekstowego.
 • Użycie opcji "Filtr" w Szybkim dostępie powinno teraz działać w przypadku obrazów.
 • Naprawiono podstawowy problem z paskiem tytułu w Eksploratorze plików, który gdy był pokolorowany, nie zajmował wizualnie całego obszaru, który powinien, jeśli zmaksymalizowano okno Eksploratora.
 • Rozwiązano problem w scenariuszu, gdy w okienku nawigacji wybrano folder i kliknięto prawym przyciskiem myszy inny folder — opcje takie jak "Otwórz w Windows Terminal" nieoczekiwanie otwierały pierwszy folder.
 • "Przypnij do menu Szybki dostęp" jest teraz dostępne na pasku poleceń po wybraniu pliku w Ostatnich plikach w Szybkim dostępie.

Wprowadzanie

 • Rozwiązano problem z klikaniem linków w RichTextBlocks, które nie działało, gdy było wykonywane dotykiem lub piórem.
 • Rozwiązano problem z niestandardowymi wskaźnikami myszy, które mogły powracać do domyślnego wskaźnika Windows po ponownym uruchomieniu.
 • Rozwiązano problem z pisaniem głosowym, które mogło wyświetlać "wystąpił problem z połączeniem", gdy nie to było przyczyną błędu.
 • Rozwiązano problem z pisaniem głosowym, które mogło się nie uruchamiać po odblokowaniu komputera.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się klawiatury dotykowej, które mogło nastąpić na ekranie logowania, gdy na komputerze było wiele kont.
 • Złagodzono problem wpływający na czułość pióra.
 • Rozwiązano problem z renderowaniem, powodujący niewielkie zawieszanie się ekranu podczas ostatnich lotów podczas próby pisania odręcznego w niektórych aplikacjach.
 • Wprowadzono pewne udoskonalenia, aby poprawić wykrywanie gestu uszczypnięcia w celu przybliżenia na touchpadach.
 • Rozwiązano problem powodujący, że w niektórych przypadkach opcje paska narzędzi IME nie odpowiadały w przypadku chińskich (uproszczonych) edytorów IME.

Wyszukiwanie

 • Microsoft zajął się problemem z wysypywaniem się wyszukiwania.

Ustawienia

 • Rozwiązano problem powodujący zawieszenie się Ustawień podczas próby uzyskania dostępu do opcji Personalizacja > Pasek zadań > Zachowania paska zadań.
 • Rozwiązano problem z podglądem czcionek w sekcji Personalizacja > Czcionki, który mógł nie być widoczny, gdy włączony był tryb kontrastu.
 • Poprawiono wydajność podczas przełączania między różnymi dostępnymi widokami w Aplikacje > Zainstalowane aplikacje.
 • Odinstalowanie aktualizacji przez Windows Update > Historia aktualizacji > Odinstaluj aktualizacje powinno teraz wyświetlić potwierdzenie, zanim będzie kontynuowane.

Okna

 • Obszar akrylu nie powinien już blokować się na ekranie, jeśli naciśniesz WIN + D podczas interakcji z układami przyciągania u góry ekranu.
 • Rozwiązano problem z użyciem funkcji przyciągania okna, które gdy zostało zminimalizowane, mogło nie wypełnić całej dostępnej przestrzeni.
 • Naprawiono zacinanie się animacji podczas używania gestów wykonywanych trzema palcami na ekranie.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe, który mógł wystąpić przy próbie użycia gestów wykonywanych trzema palcami, gdy na ekranie nie było żadnych okien.
 • Rozwiązano podstawowy problem, który mógł wpływać na animacje i wydajność podczas wywoływania widoku zadań.
 • Złagodzono podstawowy problem, który powodował nieoczekiwane wyświetlanie "X" podczas próby zmiany układu pulpitów w widoku zadań w niektórych scenariuszach.
 • Poprawiono logikę, aby jeszcze bardziej zredukować liczbę dźwięków słyszanych podczas podłączania i odłączania monitorów i stacji dokujących.
 • Złagodzono niedawny problem z oknami zminimalizowanych aplikacji, które nie otwierały się na oczekiwanym monitorze po oddokowaniu i ponownym zadokowaniu.
 • Pasek tytułu nie powinien już wychodzić na monitory dodatkowe podczas maksymalizacji niektórych aplikacji.
 • Rozwiązano problem z wyświetlaniem przez okna białego prostokąta wystającego spod spodu, obejmującego górną część okna.
 • Zaktualizowano nowy uchwyt (gripper) pełnoekranowy do obsługi gestów przy krawędzi, aby używał akrylu.

Narrator

 • Rozwiązano problem uniemożliwiający Narratorowi poprawne czytanie w oknie dialogowym "Uruchom" w trybie skanowania.
 • Narrator w trybie skanowania będzie teraz poprawnie odczytywał komunikaty o błędach na liście błędów w programie Visual Studio.
 • Błędy podczas konfigurowania kodu PIN w procesie OOBE będą teraz odczytywane przez Narratora.
 • Zakres tonu naturalnych głosów Narratora został dostosowany, aby zapewnić wyższy poziom kontroli.
 • Rozwiązano podstawowy problem z tonacją, która nie zmieniała się podczas dostosowywania prędkości Narratora w zakresach od 0 do 5 i od 15 do 20 w ustawieniach Narratora.

Menadżer zadań

 • Poprawiona widoczność treści, gdy włączony jest tryb kontrastu.
 • Rozwiązano problem z krytycznymi procesami systemowymi, które były nieoczekiwanie wyświetlane jako procesy w tle.
 • Rozwiązano problem powodujący nieoczekiwane zapisywanie losowych wierszy na liście procesów czarnym tekstem podczas korzystania z trybu ciemnego.
 • Kliknięcie prawym przyciskiem myszy ikony Menedżera zadań na pasku zadań powinno teraz wyświetlać menu kontekstowe, a nie puste pole.
 • Naciśnięcie "Esc" nie powinno już nieoczekiwanie zamykać Menedżera zadań.

Znane problemy

Ogólne

 • Użytkownicy systemu Windows 10, którzy próbują aktualizować bezpośrednio do builda 22563 w Dev Channel, napotkają na zawieszenie się na "Pobrano 0%" w Windows Update. Aby tego uniknąć, przejdź do Beta Channel, zainstaluj oferowany build i dopiero przejdź do Dev Channel. Problem ma być rozwiązany w następnym buildzie.

Pasek zadań zoptymalizowany dla tabletów

 • Otwieranie sugerowanych wyników z pola wyszukiwania Eksploratora może nie działać.
 • Microsoft pracuje nad naprawą problemów z rozmiarem ikon, przycinaniem tekstu i wizualnych bugów w wysuwanym menu pokazującym pamięć OneDrive.

Widżety

  Czasami podczas przypinania z tablicy przypięty widżet umieszczany jest na górze zamiast pod innymi przypiętymi widżetami. Jeśli tak się stało, autokorekta nastąpi w ciągu 30 minut, przenosząc nowy widżet do domyślnej lokalizacji. Wylogowanie i natychmiastowe ponowne zalogowanie na tablicę widżetów również naprawia ten problem.
 • Po zmianie układu widżetów na tablicy niektórzy użytkownicy mają problem z nieprawidłowym renderowaniem widżetów w sekcji przypiętych. W takim przypadku wylogowanie się z tablicy widżetów i natychmiastowe ponowne zalogowanie powinno rozwiązać problem.

Skupienie

 • Aplikacja Zegar nie aktualizuje jeszcze stanu skupienia podczas konfigurowania sesji skupienia w aplikacji. Zostanie to rozwiązane w przyszłej aktualizacji.

Narrator

 • Naturalne głosy Narratora są zniekształcone i nie będą dokładnie odczytywać tekstu. Dzieje się tak podczas szybkiej nawigacji, pisania lub zmiany wysokości tonu. Można to ominąć, wracając do starszych głosów, takich jak Microsoft David, Mark lub Zira.

Napisy na żywo

 • Niektóre aplikacje działające na pełnym ekranie (np. odtwarzacze wideo) uniemożliwiają wyświetlanie napisów na żywo.
 • Niektóre aplikacje umieszczone w górnej części ekranu i zamknięte przed uruchomieniem napisów na żywo zostaną ponownie uruchomione za oknem napisów na żywo umieszczonym u góry. Należy użyć menu systemowego (ALT + spacja), gdy aplikacja ma fokus, aby przesunąć okno aplikacji dalej w dół.
 • Nie można dotrzeć do samej góry zmaksymalizowanych aplikacji (np. przycisków zarządzania oknem paska tytułu), gdy napisy na żywo znajdują się u góry.

Menadżer zadań

 • Niektóre podpowiedzi mogą niewłaściwie odzwierciedlać preferowane ustawienie wizualne, jeśli Menedżer zadań jest skonfigurowany w ciemny motywie.