12 września 2011 roku, w czasie gdy ukazała się pierwsza deweloperska wersja Windows 8, Microsoft złożył w biurze patentowym projekt ekranu Start. Teraz, po upływie ponad dwóch lat, Biuro Patentów i Znaków Handlowych USA zarejestrowało interfejs ekranu startowego jako własność Microsoftu.
Oficjalny numer patentu to US D698,359 S i odnosi się on do "Wyświetlanego ekranu z graficznym interfejsem użytkownika". Interfejs Windows 8 wraz z dużymi kafelkami, wyświetlającymi powiadomienia aplikacji Modern UI, radykalnie różni się od znanego z wcześniejszych edycji "okienek" pulpitu. Nowy trend celuje szczególnie w ekrany dotykowe tabletów i laptopów. Tym samym jest to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna zmiana, jaką Microsoft wprowadził w całej historii systemu Windows.
Tymczasem pojawiły się kolejne wycieki odnośnie do Update 1 dla Windows 8.1. Jeśli wierzyć temu, co WZor opublikował wczoraj na blogu, zaktualizowany system będzie domyślnie uruchamiać się do widoku klasycznego pulpitu, a nie jak wcześniej - wyłącznie do ekranu startowego. Czyżby kolejny krok na drodze do ujednolicenia obu interfejsów? Od premiery Windows 8 w październiku 2012 r. Microsoft poczynił kilka pomniejszych, aczkolwiek znaczących poprawek dla ekranu Start. Ostatnie zrzuty ekranu z Update 1 sugerują, że pojawi się co najmniej kilka nowych opcji nawigacyjnych.
Oparty na stylu "Metro" ekran startowy będzie niepowtarzalny - zostało to potwierdzone po ponad dwóch latach. Dlaczego jednak opatentowanie tak minimalistycznego interfejsu trwało tak długo? W międzyczasie Apple zdążył opatentować kształt swoich urządzeń jako "prostokąt o zaokrąglonych bokach". Wnioski wydają się oczywiste - minimalistyczny, oparty na prostokątach design nie wyprze zupełnie tradycyjnych interfejsów, a przez co najmniej kilka lat będzie funkcjonował obok nich.