Darmowy VPN już w Edge Stable

Darmowy VPN już w Edge Stable

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/21/2023, 2:20 PM

Liczba odsłon: 1042

Niecały rok temu został uruchomiony Microsoft Edge Secure Network — wbudowany VPN w przeglądarce Edge. Bezpieczna sieć Microsoft Edge to darmowa usługa podobna do tej oferowanej przez Operę. Przez ostatnie miesiące była dostępna dla niewielkiej grupy Insiderów w Canary Channel, a teraz pojawiły się przesłanki, że niebawem trafi do wersji ogólnodostępnej.

Choć nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, to pojawiła się wskazówka o możliwości opuszczenia przez VPN etapu zapoznawczego i wejścia w ogólną dostępność. Bezpieczna sieć Microsoft Edge została mianowicie napotkana w Edge Stable, czyli ogólnodostępnym wydaniu przeglądarki. Możliwe, że wraz z tym wydaniem zmienią się nieco opcje dla użytkowników. Przykładowo obecnie użytkownicy nie mogą wybrać serwera z innych krajów lub regionów, aby zyskać dostęp do usług niedostępnych dla ich prawdziwej lokalizacji. Inne ograniczenie dotyczy limitu danych, który obecnie wynosi 15 GB miesięcznie (wcześniej był to 1 GB). Możliwe, że powstaną plany komercyjne z większą ilością transferu.

Bezpieczna sieć Microsoft Edge jest funkcją w wersji zapoznawczej. Funkcje w wersji zapoznawczej to usługi, którą są w procesie rozwoju i są udostępniane w „wersji zapoznawczej”, aby użytkownicy mogli uzyskać wczesny dostęp i przekazać nam opinie.

Secure Network to funkcja zabezpieczeń i prywatności dostępna w przeglądarce jako usługa próbna dla wybranych użytkowników na ograniczonych rynkach. W ramach testowania bezpiecznej sieci niewielka grupa wczesnych użytkowników będzie w okresie próbnym uaktualniania danych VPN przez 30 dni. Na koniec 30-dniowego okresu środowisko będzie odzwierciedlać normalne limity VPN GB.

Bezpieczna sieć Microsoft Edge to usługa świadczona we współpracy z firmą Cloudflare. Firma Cloudflare dba o prywatność i gromadzi ograniczoną ilość danych diagnostycznych i pomocniczych. Świadczy ona firmie Microsoft usługi realizując pomocnicze przetwarzanie podrzędne. Firma Cloudflare trwale usuwa dane diagnostyczne i pomocnicze zbierane co 25 godzin.

— Microsoft

Wspomniane ograniczenia powodują, że "Bezpiecznej sieci" trudno będzie rywalizować z VPN w przeglądarce Opera, który jest darmowy, nie ma limitu danych i pozwala wybrać kontynent/region, np. Ameryka, Europa, Azja lub Optymalna lokalizacja. Jeśli jednak użytkownikom zależy konkretnie na przeglądarce Edge, to nie będą mogli przenieść do niej natywnej usługi Opery. Secure Network jest więc nomen omen bardziej nastawiony na ochronę prywatności niż na zmianę lokalizacji.