DNS poprzez HTTPS już dostępny w Windows 10. Build 19628 w Fast Ring

DNS poprzez HTTPS już dostępny w Windows 10. Build 19628 w Fast Ring

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/14/2020, 12:18 PM

Liczba odsłon: 4210

DNS-over-HTTPS jest internetowym protokołem, który szyfruje połączenia DNS i ukrywa je w typowym ruchu HTTPS, co prowadzi do tego, że podmioty trzecie, takie jak nasz dostawca Internetu, nie mogą szpiegować naszego ruchu internetowego i nie wiedzą, jakie witryny odwiedzamy. Kontrowersyjne rozwiązanie trafiło najpierw do przeglądarek Firefox i Edge. Microsoft postanowił pójść o krok dalej i objąć nim cały system. Implementacja jest już gotowa dla Insiderów w kręgu szybkich aktualizacji. Co jeszcze zmienia kompilacja 19628?

Co nowego w kompilacji 19628 (20H2) dla PC?

Począwszy od tego builda, nazwa gałęzi (branch) wydawanych w niej kompilacji została zmieniona na MN_RELEASE. Jak zostało wspomniane w grudniu, Fast Ring otrzymuje buildy bezpośrednio z tej aktywnej gałęzi rozwojowej. W tym przypadku Microsoft ćwiczy możliwość zmiany, która gałąź jest uznawana za aktywną gałąź rozwojową. Jest to krótkoterminowa zmiana, a niebawem nastąpi powrót do wydań w RS_PRERELEASE. Microsoft podkreśla, że kompilacje z gałęzi MN_RELEASE nie są skorelowane z żadnym konkretnym wydaniem Windows 10. Dlatego też nazwy "20H2" używamy tylko orientacyjnie.

Główne zmiany i usprawnienia

 • Dodano wstępne wsparcie dla DNS poprzez HTTPS. Użytkownicy mogą już je włączyć, aby używać szyfrowania (maskowania), kiedy Windows wykonuje zapytania DNS. Aby to zrobić:
  1. Otwórz Edytor rejestru.
  2. Przejdź do ścieżki HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dnscache\Parameters.
  3. Utwórz wartość DWORD o nazwie EnableAutoDoh.
  4. Ustaw jej wartość na 2.
  5. Wybierz serwer w Ustawieniach lub Panelu sterowania: Cloudflare, Google lub Quad9.
  6. Konfiguracja z użyciem klucza rejestru aktywuje klienta DoH jedynie w buildach Insider. Gdy rozwiązanie stanie się ogólnodostępne w publicznych buildach, ten sposób konfiguracji nie będzie wspierany. Więcej na temat DoH przeczytacie w naszym artykule: Prywatność to prawo człowieka. Windows 10 z wbudowanym DNS-over-HTTPS.
 • Microsoft uzyskał feedback na temat zaktualizowanej wersji koreańskiego edytora IME z kompilacji 18941. Na chwilę obecną IME powraca do poprzedniej wersji, a Microsoft nadal bierze pod uwagę feedback testerów.

Poprawki

 • Rozwiązano problem, wskutek którego aktualizacja na niektórych urządzeniach kończyła się niepowodzeniem i błędem 0xc0000409.

Znane błędy i problemy

 • Użytkownicy Narratora i NVDA, którzy szukają najnowszej wersji Microsoft Edge opartej na Chromium, mogą napotkać pewne trudności podczas nawigacji i odczytywania niektórych treści internetowych. Nie dotyczy to użytkowników starszej wersji Microsoft Edge. NVAccess wypuściło NVDA 2019.3, które rozwiązuje znany problem z Edge.
 • Microsoft bada raporty o zawieszaniu się procesu aktualizacji przez dłuższy czas przy próbie instalacji nowego builda.
 • Microsoft pracuje nad poprawieniem ikon sekcji Dokumenty i Pobrane w Ustawieniach > Prywatność.
 • Microsoft bada sprawę raportów o konfiguracji IIS ustawionej na domyślną po zainstalowaniu nowego builda. Zalecane wykonanie kopii zapasowej konfiguracji IIS i przywrócenie jej po pomyślnym zainstalowaniu kompilacji.
 • Microsoft bada raporty o miniaturach z podglądem na pasku zadań, które renderują się niespójnie, pozostawiając pusty obszar.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia