DNA zamiast dysku twardego? Odważna koncepcja Microsoft Research

DNA zamiast dysku twardego? Odważna koncepcja Microsoft Research

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/13/2016, 2:17 PM

Liczba odsłon: 3328

Rozmiary współczesnych danych w Internecie i na naszych dyskach zmuszają nas do zastanowienia się nad limitami, związanymi z konstrukcją nośników. W przyszłym roku rozmiar wszystkich danych może przekroczyć 16 zetabajtów. Microsoft rozumie, że trudno jest pomieścić wszystkie te zdjęcia dzieci, memy i gify z kotami, dlatego skierował swą uwagę na długofalowe rozwiązanie, jakim jest DNA.

Microsoft zasponsorował laboratorium Molecular Information Systems Lab (MISL) na Uniwersytecie Waszyngtońskim, które eksploruje możliwości przechowywania danych w wysoko zagęszczonych łańcuchach DNA. W wydanej wspólnie publikacji znajdziemy szczegóły techniczne przyszłego systemu przechowywania danych, opartego na DNA. "Sądzimy, że nadszedł czas, by poważnie rozważyć oparte na DNA nośniki pamięci i zbadać ich implikacje w obszarze projektów systemów i architektury" - mówią badacze.

Jak dowodzą badania, pamięć DNA jest zdolna do archiwizowania 1 eksabajta danych na milimetr kwadratowy i posiada czas rozpadu połowicznego, przekraczający 500 lat. Zespół naukowców z MISL był w stanie opracować technikę, która pozwala pomieścić wszystkie te dane w układzie wielkości kostki cukru. Dla porównania, centrum danych Facebooka w Oregon, Prineville, także obsługuje 1 eksabajt "zimnej" pamięci.

Czy zastosowanie w informatyce układów przypominających biologiczne ma sens? DNA posiada bardzo długą żywotność, tym niemniej istnieją problemy z przejściem z teorii do praktyki. Jak mówią badacze, "obecnie największą barierą we wdrożeniu pamięci DNA są koszta oraz efektywność, z jaką DNA może być syntezowane (lub produkowane) oraz sekwencjonowane (lub wczytywane) na szeroką skalę". Brak wydajnych i niedrogich środków produkcji nie odstrasza teoretyków - wręcz przeciwnie, szukają oni nowych sposobów na zrewolucjonizowanie pamięci komputerowej.

W międzyczasie Microsoft pracuje nad hybrydowymi krzemowymi i biochemicznymi systemami, które mogą podać w wątpliwość dalszy sens badań nad DNA - zwłaszcza w kontekście przechowywania ogromnych połaci danych z całego świata w bezpiecznym i trwałym środowisku.