Czeka nas mocne odświeżenie interfejsu w Windows 10 21H1

Czeka nas mocne odświeżenie interfejsu w Windows 10 21H1

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/28/2020, 5:28 PM

Liczba odsłon: 5356

Podczas gdy Windows 10 20H2 jest publicznie dostępny od tygodnia, dla Microsoftu nadszedł najwyższy czas, by wprowadzić 21H1 do kanału wersji Beta (Beta Channel) w programie Windows Insider. Pierwsze kompilacje mogą wprawdzie nie wnosić niczego znaczącego (zwykle ich celem jest przygotowanie systemu na kolejne zmiany), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zebrać do kupy fakty, a także przytoczyć raport Zaca Bowdena z Windows Central, który dotarł do wewnętrznych informacji na temat 21H1.

Microsoft przygotowuje dużą aktualizację OS dla Windows 10 w 2021, o której źródła mówią, że wprowadzi znaczące odświeżenie designu w UI systemu Windows. Zostało mi powiedziane, że Microsoft planuje zaktualizować interfejsy użytkownika na najwyższym poziomie, takie jak menu Start, Centrum akcji, a nawet Eksplorator plików, z nowoczesnymi designami, lepszymi animacjami i nowymi funkcjonalnościami. Ten projekt UI ma wewnętrzny kryptonim "Sun Valley" i oczekuje się, że będzie dostarczony w Windows 10 w wydaniu "Cobalt", zaplanowanym na sezon letni 2021. Wewnętrzna dokumentacja opisuje projekt jako "rewitalizujący" i modernizujący doświadczenie desktopowe Windows, aby spełnić oczekiwania klientów w świecie napędzanym przez inne nowoczesne i lekkie platformy.

— Zac Bowden, Windows Central

Bowden zwraca uwagę, że przez ostatnie lata Windows 10 pozostawał niemal taki sam, bez jakichś szczególnych zmian w designie (jak np. Fluent Design System) czy zestawie funkcjonalności. W tym samym czasie inne platformy doczekały się gruntownych redeisgnów. Zmiany, które są tworzone pod szyldem Sun Valley, opracowuje zespół Windows Devices and Experiences pod kierownictwem Panosa Panaya. Warto tu jeszcze przypomnieć zapowiedź Microsoftu z maja, w której mowa była o planowanej "reinwestycji" Windows 10 w ramach czasowych 2021 roku. Najwyraźniej odbędzie się to poprzez projekt Sun Valley.

Mimo że jest trochę wcześnie, Zac Bowden dotarł już do pewnych całkiem konkretnych informacji:

Źródła powiedziały, by spodziewać się nowych doświadczeń menu Start i Centrum akcji, prawdopodobnie opartych na tych samych doświadczeniach, co w Windows 10X, ale dostosowanych do dekstopów. Microsoft pracuje też nad zaktualizowanym paskiem zadań, zbudowanym na nowym kodzie, oraz ulepszonym UI klasycznego Eksploratora plików.

Jeśli chodzi o użytkowników tabletów, powiedziano mi, że w planach są lepsze animacje i więcej "płynnego doświadczenia" ["fluid experience"]. Wiemy już, że Microsoft przeprojektowuje klawiaturę dotykową i panel emoji, jako że zmiany te są już żywe w Windows Insider Dev Channel. Microsoft będzie kontynuował tę eskapadę zaokrąglania rogów w całym UI, wliczając w to okna aplikacji i inne obszary powłoki.

Źródła mówią też, aby spodziewać się szerszej adaptacji WinUI w całym Windows Shell i preinstalowanych aplikacjach, co powinno zapewnić subtelne, acz ulepszone zmiany designu. Ponadto oczekuje się, że więcej obszarów UI zyska wsparcie dla ciemnego motywu, aby UI Windows wyglądał i dawał bardziej spójne poczucie przy używaniu ciemnego motywu w Windows 10.

— Zac Bowden, Windows Central

Według autora raportu wprowadzenie Sun Valley nie przekreśla istnienia ani nazwy Fluent Design, a jest raczej kolejnym etapem jego ewolucji. Nie jest to również nowy "język designu". Na koniec zostaje jeszcze pytanie, kiedy będziemy mogli doświadczyć tych zmian. Jeśli chodzi o Windows 10 21H1, wersja RTM jest spodziewana w okolicach czerwca 2021 roku, czyli nieco później, niż wcześniejsze wiosenne aktualizacje Dziesiątki. Oczywiście jako Insiderzy będziemy mogli testować je z większym wyprzedzeniem.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia