Cortana - co potrafi asystentka użytkownika w Windows 10?

Cortana - co potrafi asystentka użytkownika w Windows 10?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/11/2015, 6:50 PM

Liczba odsłon: 3728

Cortana zadebiutowała w zeszłym roku jako asystentka użytkownika w Windows Phone 8.1. Od tego czasu jej kompetencje znacznie się poszerzyły. Silnik Cortany jest ustawicznie 'podpinany' do wielu usług Microsoftu, by ostatecznie Cortana stała się integralną częścią Windows 10 i pakietu Office. Począwszy od buildu 9926, Cortana jest już obecna w nowym systemie, jednak jej funkcjonalności nie zostały jeszcze odblokowane.

Tymczasem Microsoft już teraz prezentuje nam działanie Cortany w desktopowej edycji Windows 10. W poniższym nagraniu Marcus Ash, główny menedżer projektu Cortana, opowiada interesującą historię wirtualnej asystentki oraz nakreśla rolę, jaką odegra ona w Windows 10. Okazuje się, że Cortana powstała jako odpowiedź na potrzebę zredefiniowania silnika wyszukiwarki. Jest to ściśle powiązane z ideą "personal computing" - jeszcze bardziej spersonalizowanego PC. Do pojęcia tego często odwoływali się przedstawiciele Microsoftu, opowiadając w styczniu o przyszłości Windows 10.

Bardziej uczłowieczony Windows i "naturalny interfejs" - takie cele postawili sobie twórcy Cortany. Asystentka, jeśli włączymy opcję maszynowego uczenia się, pozna nasz gust i preferencje wyszukiwania, dzięki czemu będzie mogła na podstawie kontekstu wywnioskować, czego aktualnie potrzebujemy. Asystentka będzie także mocno powiązana z wszelkimi funkcjami systemowymi. Gdy wpiszemy lub wypowiemy słowa "Hej, Cortana, puść mi jakąś muzykę", wyszuka ona utwory z naszej biblioteki i odtworzy je w kolejności losowej. Dzięki tego typu funkcjom korzystanie z Windows 10 stanie się dużo prostsze nawet dla bardzo początkujących użytkowników, zapewne bardziej przyzwyczajonych do języka naturalnego niż interfejsu komputera.

Na sześciominutowym wideo widzimy większość funkcji - jak choćby przypomnienia czy nawigacja - które znamy już z Windows Phone 8.1. Tym razem Microsoft stawia na wieloplatformowość. Cortana będzie bowiem współpracować ze wszystkimi naszymi urządzeniami z Windows 10 - smartfonami, tabletami, komputerami PC, a nawet inteligentnymi zegarkami.

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-tells-the-story-of-how-cortana-came-to-be-in-windows-10-with-a-new-video

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia