Copilot wyjaśni tekst w Notatniku

Copilot wyjaśni tekst w Notatniku

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/9/2024, 3:00 PM

Liczba odsłon: 390

Windows Insiderzy w kanałach Canary i Dev na Windows 11 otrzymali wczoraj nie tylko sporą aktualizację funkcji, ale też ulepszenia w dwóch aplikacjach – Notatniku i Narzędziu Wycinanie. Ten pierwszy otrzymał ciekawą integrację z Copilotem, drugie zaś – możliwość dodawania kształtów. Jak to dokładnie wygląda?

Copilot w Notatniku (wersja 11.2401.25.0)

Notatnik na Windows 11 otrzymał nową funkcję, która pomoże Ci lepiej zrozumieć zawartość Twoich plików. Dostępna jest ona w menu kontekstowym jako opcja "Wyjaśnij z Copilotem" ("Explain with Copilot"). Po jej wybraniu Copilot w Windows pomoże wyjaśnić dowolną zawartość tekstową, np. fragmenty kodu, pliki logów czy cokolwiek innego.

Copilot w Notatniku - Wyjaśnij z Copilotem

Aby skorzystać z pomocy Copilota, czyli w tym przypadku przenieść kontekst z Notatnika do Copilota w Windows, zaznacz tekst i kliknij go prawym przyciskiem, a następnie wybierz nową opcję z menu. Alternatywnie możesz wykonać skrót Ctrl + E na klawiaturze, a szczegółowe wyjaśnienie pojawi się w Copilocie. Funkcja jest dostępna dla urządzeń, na których jest już Copilot w Windows, jednak część użytkowników może jej jeszcze nie widzieć w Notatniku.

Narzędzie Wycinanie z obsługą kształtów (wersja 11.2401.32.0)

Narzędzie Wycinanie pozwala teraz dodawać do zrzutów ekranu kształty, takie jak prostokąt, okrąg, linia i strzałka.

Narzędzie Wycinanie

Aby zacząć, kliknij nowy przycisk kształtów na pasku narzędzi i wybierz któryś kształt (możesz też zmienić jego kolor wypełnienia albo obrysu). Kliknij i przeciągnij gdziekolwiek na obrazie, aby narysować nowy kształt. Możesz przenosić, zmieniać rozmiar i zmieniać kolor kształtu przed odklikaniem. Gdy kształt przestaje być zaznaczony, scala się on z obrazem, jednak nadal możesz usuwać kształty za pomocą gumki lub cofać zmiany.

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2024/02/08/snipping-tool-and-notepad-updates-begin-rolling-out-to-windows-insiders/