Co nowego dla kafelków i powiadomień?

Co nowego dla kafelków i powiadomień?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/2/2016, 10:41 PM

Liczba odsłon: 3576

BUILD 2016 już za nami. Jak być może pamiętacie, Microsoft obiecał zapoznać nas z nowościami dla kafelków i powiadomień w Windows 10. Zostaną one wprowadzone w "rocznicowej" aktualizacji systemu. Microsoft zebrał na ten temat sporo feedbacku, a wiele nowości będzie stanowić na niego odpowiedź.

Najczęściej zgłaszana sugestia związana była z dynamicznymi kafelkami, które zachęcają do określonej zawartości, lecz po kliknięciu jej nie dostarczają. Znamy to choćby z kafelka Wiadomości, który przytacza nagłówek newsa, jednak po kliknięciu otwiera się jedynie główne okno aplikacji, a po artykule ani śladu. Wkrótce taki scenariusz odejdzie do przeszłości. Kafelki można będzie niejako "podpiąć" pod zawartość, którą w danym momencie wyświetlają. Niestety oznacza to również, że kiedy kafelek jest aktywny, nie można za jego pomocą przejść bezpośrednio do głównego okna aplikacji - zawsze zaczniemy od widocznej zapowiedzi. Innymi słowy dynamiczne kafelki staną się wreszcie dynamiczne w pełnym znaczeniu tego słowa.

Zmiany zawitają też do obszaru powiadomień. Wiele z nich - w tym interfejs Card UI - przypadnie w udziale Centrum Akcji, o czym wiele napisaliśmy już wcześniej. Mamy tu jeszcze dodatkowe atrakcje. Gdy dostaniemy powiadomienie, ikona Centrum Akcji na pasku zadań będzie pokazywać, skąd ono pochodzi (np. z aplikacji Facebook czy od Cortany):

Od strony deweloperskiej spodziewać się należy lepszej synchronizacji powiadomień i kafelków. Pisaliśmy już, że Centrum Akcji będzie zsynchronizowane z chmurą, więc jeśli usuniemy powiadomienie na jednym urządzeniu, będzie ono usunięte, gdy zalogujemy się na inne. Dane zostaną usunięte również z dynamicznego kafelka. Powiadomienia będzie można też rozszerzyć. Zwykle w obszarze powiadomienia dostarcza się podstawowych informacji (np. nazwa aplikacji, nadawca i początek wiadomości). Będzie istniała możliwość zobaczenia reszty danych, bez opuszczania Centrum Akcji. Wreszcie zostanie wprowadzone nowe API o nazwie Notification Listener. Dzięki niemu aplikacje mogą "nasłuchiwać" powiadomień, które - jeśli są im przypisane konkretne akcje - mogą wywołać określony sygnał dźwiękowy i nie tylko.

W kwestii Xbox One pojawi się funkcja związana z UWP o nazwie Multi-User Aware Notifications. Dzięki niej powiadomienia będą bardziej zorientowane na konkretnego użytkownika. Gdy otrzymamy powiadomienie ze Skype'a, po jego kliknięciu zostaniemy przeniesieni do konta Skype osoby, do której napisano.

Na końcu trzeba rozwiać plotki, dotyczące interaktywnych dynamicznych kafelków. Microsoft nie zapowiedział niczego takiego, tym niemniej prawdziwa interaktywność może zostać wprowadzona w przyszłości.

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-shows-off-whats-next-for-live-tiles-and-notifications

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia