Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy od inicjatywy, która w przyszłym roku ma umożliwić bezpośrednie otwieranie aplikacji Androida w Windows 10. Poznajemy też bliżej odświeżoną sekcję Rozmowy w Microsoft Teams i nową funkcjonalność OneDrive. Na koniec będzie trochę śmiesznie i trochę świątecznie. Obejrzymy świąteczną reklamę Microsoftu i pooglądamy sobie "brzydkie swetry" Windows i MS Paint! Nie przedłużając — zapraszamy do czytania i oglądania!
Android otrzyma własny podsystem do uruchamiania aplikacji w Windows 10?
W zeszłym tygodniu cytowaliśmy doniesienia o możliwym wprowadzeniu aplikacji Androida do Microsoft Store dla Windows, co miałoby nastąpić w przyszłym roku. Wkrótce potem opublikowany został kolejny raport, który wyjaśnia sposób, w jaki Microsoft chciałby tego dokonać. Inicjatywa nosi nazwę Project Latte i ma pozwolić deweloperom opakować ich aplikacje na Androida jako MSIX i publikować je dla Windows 10 w Microsoft Store z niewielkimi zmianami w kodzie lub w ogóle bez potrzeby zmieniania czegokolwiek.
W tym roku Microsoft zapowiadał, że Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL) otrzyma wsparcie dla aplikacji linuksowych z GUI, a także przyspieszenie GPU. Prawdopodobnie umożliwi to właśnie uruchomienie projektu Latte w oparciu o WSL. W końcu Android jest systemem Linuksowym. Mówi się też o pracach nad "podsystemem Androida do uruchamiania aplikacji".
Jest raczej mało prawdopodobne, że Project Latte będzie wspierał Usługi Google Play, jako że Google nie zezwala na ich instalowanie poza urządzeniami z Androidem i Chrome OS. Oznacza to, że aplikacje, które wymagają API Play Services, będą musiały pozbyć się tych zależności, nim trafią na Windows 10. Według nieoficjalnych doniesień Microsoft chciałby zapowiedzieć Project Latte w przyszłym roku i wypuścić go w ramach jesiennej aktualizacji Windows 10 (21H2).
Mocne odświeżenie sekcji Rozmowy w Microsoft Teams
Microsoft Teams pobił w tym roku chyba wszystkie możliwe rekordy — liczba jego użytkowników wzrosła w ogromnym tempie, podobnie jak czas spędzany w aplikacji i na połączeniach. Ponadto sam klient Teams otrzymał prawdopodobnie więcej ulepszeń i nowych funkcji niż przez pierwsze dwa lata po premierze. Microsoft podał ostatnio, że użytkownicy Teams wykonali w październiku 650 milionów połączeń, czyli 11 razy więcej niż w marcu tego roku. Stąd też ważne jest, by obszar ten działał sprawnie.
Microsoft prezentuje kilka nowych sposobów na tworzenie potężniejszych i płynniejszych doświadczeń połączeń. Najważniejsze z nich to:
- Sprawniejsza obsługa połączeń: odświeżona aplikacja Rozmowy przenosi najważniejsze elementy połączeń — klawiaturę numeryczną, historię połączeń, pocztę głosową, kontakty i ustawienia — w jedno miejsce.
- Zapisywanie nagrania rozmów w OneDrive i SharePoint: powstają dzięki temu nowe możliwości, takie jak udostępnianie nagrań gościom zewnętrznym, szybszy dostęp do transkrypcji i większa pojemność magazynu, niż w przypadku Microsoft Stream.
- Wsparcie dla CarPlay: wykonywanie i odbieranie połączeń w samochodzie będzie wkrótce łatwiejsze dzięki wsparciu CarPlay dla Rozmów Teams.
- Identyfikacja spamu: korzystając z zaawansowanych technologii, Teams rozpozna potencjalne "śmieciowe" połączenia, dzięki czemu poczujemy się pewniej, odbierając połączenia przychodzące.
- Przenoszenie połączeń między telefonem a komputerem: Już na początku 2021 roku będzie można przenosić połączenia między punktami końcowymi na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych za pomocą łatwego w użyciu interfejsu w aplikacji Teams. Rozmowa zaczęta na jednym urządzeniu nie będzie musiała być przerwana, by ją dokończyć na drugim urządzeniu.
- Scalanie połączeń: dzwoniący użytkownicy mogą łączyć wiele różnych połączeń — od teraz wliczając w to połączenia PSTN oraz VoIP.
- Tryb niskiego użycia danych: od początku 2021 roku użytkownicy będą mogli dostosowywać swoje ustawienia limitów danych w aplikacji Teams. Można będzie ustawić różne limity w zależności od dostępności sieci (komórkowej, Wi-Fi lub zawsze).
- Ulepszone wyszukiwanie numeru dzwoniącego: pozwoli to zobaczyć nazwę dzwoniącego w momencie, gdy dzwoni, a także w kanale aktywności i na poczcie głosowej.
Jeśli tak wyglądają zapowiedzi na najbliższe miesiące, to możemy spodziewać się, że rok 2021 będzie dla rozwoju Teams równie ważny, co 2020.
Nowa funkcja "Dodaj do OneDrive" już ogólnodostępna
Zamiast głowić się, kto wysłał nam plik, albo przypominać sobie jego oryginalną lokalizację, możemy łatwo powrócić do plików, których potrzebujemy — bezpośrednio w OneDrive. Dodaj do OneDrive ułatwia dodanie skrótu do udostępnionego folderu bezpośrednio w naszym OneDrive. Udostępnione foldery zawierają treści, które inni udostępnili nam poprzez ich OneDrive. Elementy te trafiają do widoku "Udostępnione dla Ciebie". Zawierają też treści będące częścią udostępnionej biblioteki w Microsoft Teams lub SharePoint.
Dodaj do OneDrive pozwala nie tylko przenieść całą udostępnioną zawartość w jedno miejsce, ale też pracować z nią z taką samą mocą i elastycznością, jak z plikami, które posiadamy. Oznacza to, że możemy łatwo synchronizować i uzyskiwać dostęp do tych folderów z dowolnego miejsca i urządzenia, bezpiecznie udostępniać i współtworzyć pliki w dodanym folderze oraz pozostawać na bieżąco z aktywnością @wzmiankowania i powiadomieniami. Dodane foldery respektują wszystkie istniejące zasady, zgodność z normami i ustawienia bezpieczeństwa.
Nowa funkcjonalność jest już udostępniana użytkownikom końcowym, a przez najbliższe miesiące administratorzy mogą wyłączyć Dodawanie do OneDrive w swoich organizacjach. Ten tymczasowy wybór zostanie usunięty za jakiś czas, o czym Microsoft będzie jeszcze informował.
Oglądamy świąteczną reklamę Microsoftu!
Półtoraminutowy klip nawiązuje zarówno do wyjątkowej sytuacji, w jakiej znalazł się świat w 2020 roku, jak też do kilku ważnych premier Microsoftu, które miały miejsce w tym roku, i innych technologii, które ostatnio zyskały na znaczeniu.
Święta są w tym roku zupełnie inne, ale to nie znaczy, że nie możemy doświadczać radości i łączyć się ze sobą — twierdzi Microsoft. Rzeczywiście, fizyczne bycie razem może okazać się w tym roku dla wielu osób niemożliwe, ale w końcu od czego są nowoczesne technologie? Wielu z nas łączy się ze znajomymi w grach sieciowych, a jeszcze więcej lubi to robić na czacie lub poprzez komunikator wideo. Te ostatnie funkcjonalności dla użytkowników domowych trafiły niedawno do Teams.
Tak brzydkie, że aż piękne, czyli magia świąt z Windows 95, XP i MS Paint
Na koniec coś dla tych, którzy już chcieliby poczuć magię świąt, lubują się w świadomym kiczu i autoironii, a także kochają retro pecety. Microsoft wypuścił oficjalną kolekcji swetrów o wdzięcznych nazwach: Windows 95 Ugly Sweater, Windows XP Ugly Sweater i MS Paint Ugly Sweater. Trafiły one niedawno do oferty Xbox Gear Shop i wyprzedały się naprędce (gigant myśli o wznowieniu produkcji). Jesteśmy pewni, że parę osób wzbudzi w te święta sensację. Spójrzcie sami, to coś wspaniałego!
Nawet jeśli nie udało się Wam ustrzelić tak pięknie brzydkiego swetra, nadal możecie nadać oldschoolowego charakteru swoim połączeniom w Teams i Skype. Najłatwiej mają użytkownicy Skype'a, ponieważ nowe tła MS Paint (wraz z jego klasycznym interfejsem!) są już dostępne w programie i wystarczy wybrać je podczas połączenia wideo. Na tle tych obrazów każdy będzie prezentował się bajecznie!
O ile dla Skype'a nie trzeba niczego pobierać, to dla Teams — już tak. Paczkę obrazów do ustawienia w teamsowych rozmowach wideo można pobrać, klikając ten link. Naszym rozmówcom możemy zaprezentować się na przykład w taki sposób, w otoczeniu wszechobecnej pikselozy i interfejsu z lat 90.:
Który z tych projektów podoba Wam się najbardziej? Planujecie w te święta zaskoczyć znajomych designem sprzed ponad 20 lat? Dajcie nam znać w komentarzach! To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!