Od premiery nowej przeglądarki Edge minął już miesiąc. Microsoft stale dodaje nowe rzeczy do swojej przeglądarki, a kilku ważnych funkcji nadal w niej brakuje i wśród nich znajdziemy między innymi Kolekcje czy pełne opcje synchronizacji. W testowych kanałach Canary i Dev aktualizacje dostarczane są regularnie, tj. odpowiednio codziennie i co tydzień. Sprawdźmy, co pojawi się w nowym Edge w ciągu najbliższych miesięcy.
Edge trafi Linuksa
Przeglądarka jest już dostępna na Androidzie, iOS, systemie Windows oraz macOS i brak na tej liście jeszcze Linuksa. Na szczęście miłośnicy systemu z pingwinem nie muszą się martwić. Przeglądarka na pewno trafi również na system Linux. Tyle, że z pewnym opóźnieniem. Microsoft nie ujawnił konkretnej daty premiery, ale przewidujemy drugą połowę tego roku.
Motywy z Chrome Web Store
Skoro nowy Edge bez problemu obsługuje rozszerzenia zaprojektowane dla jego kuzyna Google Chrome, to oczekiwalibyśmy tego samego w kontekście motywów. Faktycznie w przyszłości Microsoft wprowadzi wsparcie dla motywów Chrome, co pozwoli jeszcze mocniej spersonalizować naszą przeglądarkę.
Rozszerzenie funkcjonalności synchronizacji
Nie da się ukryć, że pod tym względem Edge mocno kuleje. Na ten moment synchronizacja nie zapewnia nawet minimum niezbędnej funkcjonalności. Nie działa synchronizacja historii i rozszerzeń między urządzeniami. Opcje te powinny pojawić się jednak w najbliższych miesiącach. Kiedy konkretnie? Tego nie wiadomo.
Kolekcje
Jedna z najciekawszych funkcji nowego Edge nie trafiła do niego w dniu premiery. Chodzi oczywiście o Kolekcje. Dzięki tej funkcji będziemy mogli utworzyć zbiory danych zwane właśnie kolekcjami, obejmujące tekst, fotografie i odnośniki, a następnie szybko je eksportować, na przykład do Worda lub Excela. Prawdopodobnie doczekamy się tej funkcji w drugiej połowie roku.
Inne sprytne i przydatne drobnostki
- Ustawienie zdjęcie niestandardowego jako tła strony nowej karty.
- Funkcja czytania na głos otrzyma wsparcie dla plików PDF.
- Czyszczenie danych przeglądania pozwoli zachować określone pliki cookie.
- Blokowanie witryn przed automatycznym odtwarzaniem wideo i audio.
- Przycisk udostępniania na pasku narzędziowym.