Chrome na Androidzie pozwala mierzyć czas spędzony na stronach

Chrome na Androidzie pozwala mierzyć czas spędzony na stronach

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/1/2019, 12:04 AM

Liczba odsłon: 2295

Google zaprezentowało funkcjonalność Digital Wellbeing na swojej zeszłorocznej konferencji I/O. Pomaga ona użytkownikom monitorować korzystanie z aplikacji i ewentualnie ograniczyć czas spędzany w niektórych aplikacjach lub na samym telefonie. Funkcjonalność trafiła na wybrane smartfony pod koniec zeszłego roku, lecz zyskała natywne wsparcie w Chrome dopiero teraz. Można je włączyć poprzez flagę w wersji Chrome Canary.

Od kilku miesięcy w Chromium Gerrit widniał opis funkcji, która pozwoli użytkownikom ograniczyć korzystanie ze stron w przeglądarce Chrome na urządzeniach z Androidem. Ostatnia aktualizacja Chrome Canary wprowadziła flagę "Share Usage Stats with Digital Wellbeing", której włączenie sprawi, że przeglądarka będzie dzielić się statystykami użytkowania z Digital Wellbeing i pozwoli ustawić licznik czasu dla witryn. Flagę znajdziemy w chrome://flags/#usage-stats.

Chrome CanaryChrome CanaryChrome Canary

Funkcja łączy się z pulpitem nawigacyjnym Digital Wellbeing, gdzie można ustawić timery dla konkretnych stron (za pomocą API PageViewObserver) i śledzić, jak długo były otwarte w Chrome. Śledzenie przypisane jest do domeny, dlatego musi odnosić się do całej witryny, a nie poszczególnych podstron. Wewnętrznie projekt rozwijany jest pod nazwą Chromeshine. Po wejściu na dashboard pod pozycją Chrome Canary powinna znajdować się opcja "Pokaż odwiedzane strony". Oczywiście wzbudza to pewne obawy o prywatność, jednak Google zapewnia, że funkcja nie śledzi kart w trybie incognito.

Digital Wellbeing jest prawdopodobnie jedynym narzędziem tego typu obsługującym Chrome. Google nie przydziela dostępu do danych o użytkowaniu witryn innym firmom w związku z "kwestiami bezpieczeństwa". Być może dopiero ich dopracowanie umożliwi udostępnienie API. Funkcjonalność jest na razie ekskluzywna dla urządzeń z linii Pixel i wymaga Chrome Canary w wersji minimum 78.0.3870.0 oraz Androida Q. Google planuje w przyszłości dodać wsparcie dla większej liczby urządzeń i starszych wersji systemu. Jeszcze nie wiadomo, czy Digital Wellbeing będzie mógł w ten sam sposób monitorować aktywność w Edge opartym na Chromium.

Źródło: https://9to5google.com/2019/07/31/digital-wellbeing-site-timers-are-now-live-in-chrome-canary-for-android-q-gallery/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia