Build 2017 - sztuczna inteligencja dla bezpieczeństwa pracy

Build 2017 - sztuczna inteligencja dla bezpieczeństwa pracy

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/10/2017, 5:57 PM

Liczba odsłon: 1017

W poprzednim poście pisaliśmy o Azure IoT Edge oraz o tym, jak współpraca z rozwiązaniami chmurowymi może wspomóc złożone systemy maszyn przemysłowych. Teraz na scenę powrócił Satya Nadella, by podnieść temat inteligentnej chmury i tego, jak AI może wspomóc bezpieczeństwo pracy. Okazuje się, że większości wypadków można zapobiec, przewidując je, nim jeszcze się wydarzą. Pomagają w tym technologie predyktywne, o których za moment będzie mowa.

"Łącząc wszystkie te technologie, można zamienić każde miejsce w bezpieczne miejsce zarządzane przez AI" - mówi Nadella i włącza prezentację. Jedną z takich technologii znamy pod nazwą Computer vision. Microsoft przekonuje, że istniejące systemy monitoringu w połączeniu ze sztuczną inteligencją mogą zapobiec wypadkom w miejscach pracy, przewidując niebezpieczne sytuacje, włączając odpowiednie alerty lub nawet zatrzymując pewne procesy. Dotyczy to nie tylko firm przemysłowych czy budowlanych, ale też np. szpitali.

Jakie niebezpieczeństwa może wykryć Computer vision we współpracy z Microsoft Cloud? Widzimy konkretne przykłady - wózek szpitalny pozostawiony na korytarzu informuje pielęgniarkę, że pacjent go opuścił. Pozostawiona gorąca maszyna na budowie, mogąca wywołać szkody, informuje personel, że należy ją zabrać etc.

Po demonstracji na scenę wkracza Andrea Carl z działu Commercial Communications w Microsoft. Teraz na scenie Build 2017 odbywa się prezentacja na żywo. Widzimy implementację technik, które przed chwilą oglądaliśmy na spocie wideo. Jak tłumaczy Andrea, są to modele rozpoznawania obiektów i osób.

Rozpoznawanie odbywa się w czasie rzeczywistym. Jedna z obserwowanych scen ma zaimplementowane jedynie rozpoznawanie osób, a druga również obiektów. Dopiero gdy zaimplementowano rozpoznawanie obiektów, system wykrył niebezpiecznie położone narzędzie i poinformował o tym pracownika. Jak tłumaczy Andrea, system ten odpowiada za ponad 27 milionów rozpoznań na sekundę. Dotyczy to osób, przedmiotów i aktywności.

System pozwala też wykrywać inne zdarzenia. Andrea w aplikacji wpisuje "Pokaż mi osoby niebędące pracownikami", a osoby trzecie zostaną pokazane. Na podstawie zdjęć można dodać nową osobe jako znaną i oznaczyć ją jako pracownika. Andrea tworzy nową zasadę (oczywiście za pomocą języka naturalnego). W ten sposób można ustalić, kto może używać danego sprzętu, przebywać w określonej lokalizacji etc.

Intelligent Edge ma stać się rozwiązaniem dostępnym dla każdego urządzenia, łącząc inteligentne rozwiązania chmurowe z szeroko rozpowszechnionymi kamerami.

Źródło: https://channel9.msdn.com/?wt.mc_id=build_hp

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia