Build 2017 - Microsoft udostępnia AI wszystkim deweloperom

Build 2017 - Microsoft udostępnia AI wszystkim deweloperom

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/10/2017, 8:15 PM

Liczba odsłon: 1165

Po wstępie Satyi Nadelli i części prowadzonej przez Scotta Guthriego, nadszedł czas na trzecią część dzisiejszego programu. Poprowadzi ją Harry Shum, EVP działu AI & Research w Microsoft. "W Microsoft wierzymy, że AI wzmacnia ludzką inżynierię. To nasza wizja sztucznej inteligencji" - mówi Harry i opowiada o trzech komponentach, które umożliwiają realizację odważnych wizji związanych z AI. To potężna moc obliczeniowa, potężne algorytmy i praca z ogromnymi pakietami danych. Jak dodaje Harry, Microsoft udostępnia deweloperom wszystkie te technologie.

O jakich komponentach mowa? Po pierwsze, Microsoft Azure. Po drugie, algorytmy AI tworzone przez Microsoft Research. Po trzecie, Microsoft Graph, oferujący deweloperom dostęp do najważniejszych danych. Wszystko to na zaufanej platformie oferującej pełną kontrolę nad danymi. Teraz Harry zamierza opowiedzieć o niektórych innowacjach w tym obszarze.

Zaczynamy od wspominanej już dzisiaj technologii Computer vision. Dwa lata temu w Microsoft Research stworzono nowy system rozpoznawania obrazów w oparciu o głęboką neuronową architekturę - ResNet. Harry wspomina też o postępach Microsoftu w rozpoznawaniu mowy naturalnej, dochodząc do rekordowego, sięgającego 5,8% wskaźnika błędu (dla porównania - ludzki wskaźnik wynosi 5,9%). Misją firmy z Redmond jest dostarczenie technologii AI każdemu deweloperowi. Jak zamierza tego dokonać?

Przede wszystkim poprzez Microsoft Cognitive Services - wielokrotnie opisywany na łamach CentrumXP zestaw usług, powołany do życia dwa lata temu. Jak się dowiadujemy, z kognitywnych usług korzysta już ponad pół miliona deweloperów. Harry opowiada o tym, jak wielu deweloperów uwielbia możliwości personalizacji tych usług. Odtąd będzie można je personalizować na jeszcze głębszym poziomie. Udoskonalać aplikacje AI będzie można bez potrzeby tworzenia dodatkowego, bardzo skomplikowanego kodu. Przykład oglądamy na wideo przedstawiającym dewelopera gier indie, Human Interact.

Prelegent mówi teraz o Conversational AI, będącym "zmianą paradygmatu" w kwestii interfejsu użytkownika. Wiele lat temu użytkownicy przenieśli się z wiersza poleceń do interfejsu graficznego, co ułatwiło interakcję z komputerami, jednak nawet GUI stawia niejednokrotnie wysokie wymagania. Nowym podejściem mają być komputery lepiej rozumiejące ludzi. Za chwilę zobaczymy, jak działa to w praktyce.

Źródło: https://channel9.msdn.com/?wt.mc_id=build_hp

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia