Brexit nie wpłynie na ceny usług Microsoft... przynajmniej dla rządu

Brexit nie wpłynie na ceny usług Microsoft... przynajmniej dla rządu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/17/2017, 7:18 PM

Liczba odsłon: 1881

W ubiegłym roku, gdy Brexit stał jeszcze pod znakiem zapytania, Microsoft był jednym z największych jego przeciwników, tłumacząc to negatywnym wpływem na ceny usług i urządzeń. Tak też się stało. Na początku tego roku firma zmieniła ceny wybranych produktów w funtach brytyjskich, by "dostosować się do dynamiki rynkowej", co w praktyce oznaczało sięgające nawet 22% podwyżki cen.

Rząd brytyjski jest jednym z największych klientów Microsoft z sektora publicznego, a wzrost cen usług chmurowych i oprogramowania on-premise o 13-22% okazał się dla budżetu odczuwalnym ciosem. By uniknąć negatywnych skutków Brexitu, rząd brytyjski wynegocjował z Microsoft specjalną umowę. Obejmuje ona blisko 200 tys. użytkowników rządowych i wiąże się z ich przejściem na Office 365. Dzięki niej zostaną zamrożone ceny z grudnia 2016 r., a brytyjski rząd uniknie płacenia dodatkowych 15 mln funtów z tytułu opłat licencyjnych. Według wcześniejszych doniesień rząd miał już zawartą umowę cenową, która obowiązywać ma do lipca tego roku. Została ona jednak przedłużona o dodatkowy rok.

W 2015 r. brytyjskie Ministerstwo Obrony podpisało największy jak dotąd kontrakt Microsoft Enterprise Agreement w sektorze publicznym. Zakładał on przede wszystkim przeniesienie użytkowników na rozwiązania w chmurze, w tym do pakietu Office 365. Sam tylko resort stanowi około 2/3 spośród wszystkich klientów rządowych Microsoft. W zeszłym miesięcu brytyjska premier, Theresa May, odwiedziła kampus Microsoftu, by powiedzieć o roli firmy w krajowej ekonomii: "Mamy z Microsoft cenny związek i jestem pewna, że będziemy z nimi współpracować w kolejnych latach". Rzecznik Gabinetu dodał, że "W ramach prac nad poprawą efektywności rząd współpracował w zeszłym roku z Microsoft, by utrzymać istniejące plany migracji resortów rządu centralnego do Office 365".

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia