Bliscy krewniacy Windows XP utrzymają wsparcie techniczne

Bliscy krewniacy Windows XP utrzymają wsparcie techniczne

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/20/2014, 9:12 PM

Liczba odsłon: 6163

Windows XP przestanie być aktualizowany po 8 kwietnia. To nie dotyczy jednak urządzeń z Windows Embedded, dla których wsparcie będzie kontynuowane po tej dacie. To dobre wieści dla firm i klientów biznesowych, którzy nadal używają systemów wbudowanych, opartych na Windows XP.

Blog Windows Embedded podaje daty końca wsparcia systemów wbudowanych, opartych na 12-letnich okienkach. Windows XP Professional dla Systemów Wbudowanych jest identyczny z Windows XP i jego wsparcie zakończy się 8 kwietnia. Windows XP Embedded Service Pack 3 będzie wspierany do 12 stycznia 2016 r. Windows Embedded for Point of Service SP3, używany w punktach sprzedażowych - do 12 kwietnia 2016. Windows Embedded Standard 2009, czyli zaktualizowana wersja systemu - do 8 stycznia 2019 r. Wreszcie Windows Embedded POSReady 2009, odświeżony system dla terminali sprzedażowych, uzyska najdłuższe wsparcie - do 9 kwietnia 2019 r.

System wbudowany

Microsoft przypomina, że aktualizowanie systemu to tylko część polityki bezpieczeństwa. Koncern poleca korzystanie z Security TechCenter oraz sprawdzenie, czy aplikacje i usługi dla systemu XP będą nadal wspierane przez producentów: "Dotyczy to oprogramowania dołączonego do urządzenia, rozwiązań antywirusowych, systemu zarządzania urządzeniem i infrastruktury IT."

Z systemów wbudowanych korzysta się w wielu dziedzinach. Od bankomatów i urządzeń pomiarowych, przez sprzęt medyczny, na komputerach pokładowych samolotów kończąc. Często urządzenia tego typu kosztują niemało, a aktualizacja do nowszych systemów operacyjnych może wiązać się z szeregiem problemów. Na szczęście ich użytkownicy i producenci mają jeszcze kilka lat, by rozważyć przejście na inny system.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia