Prędzej czy później nadchodzi taki moment, kiedy programista musi wyszukać fragment kodu lub algorytm. Większość popularnych wyszukiwarek nie jest do tego przystosowana i jedyne, co oferuje, to kilka adresów (w tym co najmniej jeden link do StackOverflow). Microsoft postanowił wyjść deweloperom naprzeciw i wzbogacić swoją wyszukiwarkę w możliwość wyświetlania kodu. Co więcej, Bing umożliwi też wykonanie tego kodu.
Microsoft nawiązał współpracę z HackerRank - firmą zajmującą się rozwiązywaniem ciekawych problemów programistycznych i tworzeniem innowacji. W jej efekcie wyszukiwarka Bing będzie w inteligentny sposób wyświetlać fragmenty kodu z możliwością ich edycji i uruchomienia. Z perspektywy użytkownika końcowego wydaje się to proste. Wpisujemy na przykład "sortowanie bąbelkowe python" albo "string concat C#", a Bing wyświetli edytor z gotowym kodem. Przy użyciu dołączonego przycisku możemy szybko podejrzeć kod w innym wybranym języku, by porównać, jak dany algorytm został napisany. W zależności od poszukiwanego algorytmu, do dyspozycji mamy języki C, C++, C#, Python, PHP i Java. Obecnie projekt zawiera ponad 80 fragmentów kodu, odpowiadających najczęściej wyszukiwanym frazom.
CEO i współzałożyciel HackerRank, Vivek Ravisankar, dotychczasowy sposób wyszukiwania fragmentów kodu uważa za najbardziej typowy problem w życiu programisty: "Jeśli chcesz poprawić algorytm lub nauczyć się nowego, korzystasz z silników wyszukiwania i decydujesz, który niebieski link kliknąć. Następnie musisz przenieść to wszystko do swojego edytora. Próbujesz i napotykasz błędy do czasu, aż znajdziesz odpowiednie rozwiązanie". Okazuje się, że nie musimy polegać na zewnętrznych serwisach, a kod można wyświetlić, edytować i uruchomić w czasie rzeczywistym w oknie wyszukiwarki Bing, nie wychodząc z przeglądarki. Nie jest do tego wymagana instalacja żadnego IDE.
Nowa funkcja ma być podobno dostępna w Bing już dzisiaj. Nie wiemy, kiedy trafi na polską odsłonę serwisu. W oczekiwaniu na to rozwiązanie możemy polecić użytkownikom Visual Studio wtyczkę Developer Assistant (dawniej jako Bing Code Search), która pozwala wyszukać i użyć nie 80, a... ponad 21 milionów fragmentów kodu, nie opuszczając programu Visual Studio.