Bill Gates przestał być największym akcjonariuszem Microsoftu

Bill Gates przestał być największym akcjonariuszem Microsoftu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/4/2014, 5:48 PM

Liczba odsłon: 2570

Bill Gates zaliczył ciekawy kamień milowy w swoim związku z Microsoftem. Współzałożyciel i pierwszy CEO Microsoftu sprzedał tak dużo akcji firmy, że po raz pierwszy od początków jej istnienia przestał być głównym jej udziałowcem.

Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd zanotowała sprzedaż akcji Gatesa. Były CEO Microsoftu pozbył się 4,6 miliona akcji (po 40,34 dolarów), a zostało mu "jedynie" 330,1 milionów. Jego udziały spadły więc poniżej 4%. Tym samym Gates ustąpił miejsca swojemu następcy na fotelu CEO. Steve Ballmer - od niedawna na emeryturze posiada aktualnie najwięcej - bo 333 miliony - akcji Microsoftu.

Bill Gates

Gates wyprzedawał posiadane akcje Microsoftu już od kilku lat (średnio 80 milionów akcji rocznie). Środki te w dużej mierze wspierały non-profitowe akcje, prowadzone przez Bill and Melinda Gates Foundation. Z drugiej strony były szef Microsoftu posiada wiele akcji innych spółek, co czyni go jednym z największych graczy na giełdzie i stawia wśród najbogatszych ludzi świata.