Bill Gates przekazał najwyższą darowiznę w tym roku i... stuleciu

Bill Gates przekazał najwyższą darowiznę w tym roku i... stuleciu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/15/2017, 6:31 PM

Liczba odsłon: 5151

Bill Gates przekazał na cele charytatywne najwyższą sumę w tym stuleciu, pozbywając się 5% swojej fortuny w postaci akcji Microsoft o wartości 4,6 mld dolarów. Tak dużych darowizn Gates nie dawał od prawie dwóch dekad. Jako filantrop w roku 1999 przekazał akcje warte 16 mld dolarów, a rok później 5,1 mld dolarów. Jeśli chodzi o ostatnią darowiznę, jest ona najwyższa spośród wszystkich ofiarowanych w tym roku i przewyższa nawet sumę dwóch kolejnych, pochodzących od Warrena Buffetta i Michaela Della.

Darowizna wpłynęła na konto Bill & Melinda Gates Foundation. To w sumie 64 milionów akcji Microsoft, wartych 4,6 mld dolarów w chwili ich przekazania, czyli 6 czerwca. Bill i Melinda Gates od 1994 roku rozdali blisko 35 miliardów dolarów. W 2010 r. były szef Microsoft stał się współzałożycielem Giving Pledge, kampanii skupiającej 169 filantropów, którzy złożyli obietnicę przekazania większości swojego majątku na cele charytatywne. Gates na konto fundacji przekierował prawdopodobnie ponad 700 milionów akcji Microsoft. Jak wynika z obliczeń, gdyby zachował je dla siebie, dziś prawdopodobnie byłby bogatszy o 50 miliardów dolarów. Czerwcowa darowizna pokrywała 38% jego udziałów w firmie. Gates ustawicznie jednak pozbywał się swoich udziałów. Gdy w roku 1996 wynosiły one 24%, teraz zeszły do 1,3%. Obecnie największym udziałowcem w Microsoft jest jego drugi CEO, Steve Ballmer.

Bill Gates

Nawet mimo gigantycznych darowizn Bill Gates pozostaje najbogatszą osobą na świecie, a jego majątek według najnowszych raportów oszacowany został na 86 miliardów dolarów. Uszczuplając swoją prywatną fortunę o 4,6 mld, Gates bliższy jest wejścia na drugie miejsce, które teraz należy do założyciela Amazon.com Inc., Jeffa Bezosa, którego majątek wynosi 84,5 mld.