Bill Gates: “Nowa Cyfrowa Dekada”

Bill Gates: “Nowa Cyfrowa Dekada”

Autor: Adam Stępień

Opublikowano: 1/8/2008, 12:25 AM

Liczba odsłon: 2709

Bill Gates oraz Robbie Bach, dyrektor działu Entertainment & Devices w Microsoft Corp. ogłosili podczas tegorocznej edycji targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas nowe wizje oraz inicjatywy Microsoft w zakresie rozwiązań do rozrywki. Poinformowano m.in. o umowach zawartych pomiędzy Microsoft a Disney-ABC Television Group, NBC Universal oraz Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc. (MGM). Działania te mają na celu podkreślenie znaczenia oprogramowania w codziennym życiu każdego człowieka oraz możliwości, jakie niosą ze sobą nowe technologie w zakresie komunikacji, dostępu do informacji i innych osób oraz rozrywki.

Podczas swojego wystąpienia Bill Gates zaprezentował własną wizję najbliższej „Cyfrowej Dekady”, w której szerokie możliwości wynikające z użytkowania technologii staną się stałym i powszechnym elementem naszego życia. Technologia High-definition będzie powszechnie dostępna; naturalne interfejsy dostosowane do potrzeb użytkowników, urządzenia z usługami opartymi na Internecie oraz szerokie możliwości przechowywania ogromnych ilości danych, dostępnych za pośrednictwem Internetu sprawią, że użytkownicy uzyskają możliwość szybkiego i nieskrępowanego dostępu do wszystkich potrzebnych i poszukiwanych informacji i możliwości, bez względu na miejsce, w którym się znajdują.

Efektem umowy pomiędzy Microsoft i NBC Universal będzie możliwość dostępu do licznych materiałów filmowych, zdjęciowych i multimedialnych związanych z tegorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Pekinie. Materiały o charakterze “on-demand” będą zamieszczane na stronach NBCOlympics.com w portalu MSN, która będzie oficjalną amerykańską stroną Igrzysk. Serwis, zasilany technologią Microsoft Silverlight, będzie dostępny bezpłatnie dla użytkowników wszystkich technologii, przeglądarek internetowych oraz platform sprzętowo-programowych. Firma poinformowała również, że stacje telewizyjne ABC Television oraz Disney Chanel nawiążą współpracę z serwisem Xbox Live i będą dostępne do pobrania bezpośrednio na konsolę Xbox 360. Dodatkowo, studio MGM udostępni za pośrednictwem serwisu swoją bibliotekę największych hitów filmowych.

Microsoft poinformował również o sukcesie konsoli do gier Xbox 360, która w samym okresie świątecznym została sprzedana w 17,7 milionów egzemplarzy. Amerykańscy konsumenci wydali w 2007 roku na konsolę Xbox 360 więcej, niż na jakąkolwiek inną platformę do gry. Tym samym Microsoft ma szansę odnieść największy sukces w dziedzinie sprzedaży gier i sprzętu do gier komputerowych w historii tego rynku w USA. W swoim wystąpieniu Bill Gates mówił też o ciągłej transformacji komputera osobistego oraz o sprzedaniu ponad 100 mln egzemplarzy nowego systemu operacyjnego firmy – Windows Vista. Tym samym, Vista staje się jednym z centralnym elementów, tworzących ideę „Cyfrowej Dekady”. Poinformowano również, że sieci telewizyjne Showtime Networks Inc. oraz Turner Broadcasting System Inc.’s TNT i CNN wprowadziły nowe aplikacje umożliwiające odbiór telewizji cyfrowej za pośrednictwem platformy Microsoft Mediaroom Internet Protocol Television (IPTV), dostępnej u ponad 20 największych dostawców usług internetowych na świecie. Dodatkowo, Microsoft poinformował, że Samsung Electronics Co. Ltd. udzieli wsparcia przy wprowadzaniu usługi Extender for Windows Media Center. Usługa ta umożliwi telewidzom dostęp do jakości HD za pośrednictwem komputera osobistego wyposażonego w system Windows Vista oraz Media Center i łącze szerokopasmowe.

Podczas swych wystąpień Gates i Bach wspomnieli również o rozwoju interfejsów użytkownika. Bach zapowiedział nową wersję Tellme, zintegrowanego mobilnego serwisu korzystającego zarówno z elementów wizualnych, jak i głosowych. Dzięki serwisowi użytkownik telefonu może wyświetlać potrzebne elementy za pośrednictwem komend głosowych. Tellme jest dostępny w sieciach AT&T Wireless i Sprint phones i będzie współdziałał z przyszłymi wersjami systemu Windows Mobile.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia