Bardziej mobilny interfejs w pełnym Windows 10 na Lumii

Bardziej mobilny interfejs w pełnym Windows 10 na Lumii

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/20/2019, 6:49 PM

Liczba odsłon: 2668

W perspektywie zbliżającego się końca wsparcia dla Windows 10 Mobile instalacja pełnego Windows 10 ARM na Lumii może wydawać się całkiem niegłupim pomysłem. Ta niestandardowa implementacja potrafi już obsługiwać połączenia telefoniczne i SMS-y, ale ciągle brakuje jej paru udogodnień. Jednym z nich jest słabo zoptymalizowany interfejs.

Idea sprowadza się do przeniesienia pełnego, desktopowego Windows 10 na telefony. I tu zaczynają się schody, bo obsługa pulpitu na 5,7-calowym ekranie Lumii 950 XL nie należy do najwygodniejszych. Zamiast tego niezależny deweloper ADeltaX proponuje nowe rozwiązanie o nazwie MobileShell. Jest to niestandardowa powłoka dla WoA64, która czyni korzystanie z Windows 10 ARM nieco wygodniejszym na małym ekranie. Jak twierdzi deweloper, projekt wymaga jeszcze dopracowania, ale efekty wczesnej implementacji możemy podziwiać już teraz.

Oczywiście można zapytać, po co zamieniać system mobilny na desktopowy, by z powrotem przywracać mu mobilny interfejs. Czy mija się to z celem? Niekoniecznie. Wszystko rozbija się o wsparcie, które dla Windows 10 Mobile zostanie wyłączone w grudniu tego roku. Windows 10 na ARM tego wsparcia rzecz jasna nie traci, dlatego pozostaje już nie tylko ciekawą, ale prawdopodobnie jedyną sensowną alternatywą dla posiadaczy Lumii. Dzięki niemu można znacząco przedłużyć żywotność telefonu, nadal otrzymywać aktualizacje, korzystać ze Sklepu i wielu funkcji desktopowych, których "Mobilne Okienka" nie posiadały. Problem w tym, że pełny Windows 10 jest bezlitosny dla baterii telefonu. Nasza redakcyjna Lumia rozładowuje się zaledwie po kilkudziesięciu minutach i nawet podłączona ładowarka nie jest w stanie utrzymać jej przy życiu z włączonym systemem.

Nawet jeśli uda się w ten mocno zawiły sposób przywrócić funkcjonalność typową dla Windows 10 Mobile, to i tak do rozwiązania pozostanie ostatni problem w postaci energożerności. Być może moderzy znajdą sposób, by te kilkadziesiąt minut pracy zamienić na choćby kilka godzin, bo o kilku dniach nawet nie marzymy.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia