Ballmer żałuje, że jako CEO nie rozpoznał szybciej trendów sprzętowych

Ballmer żałuje, że jako CEO nie rozpoznał szybciej trendów sprzętowych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/2/2017, 2:14 PM

Liczba odsłon: 2659

Gdy w 2014 r. stanowisko CEO w Microsoft objął Satya Nadella, firma zaczęłą przeżywać istny renesans, stopniowo zmieniając wizerunek z biurokratycznego, zapóźnionego względem trendów molocha, na rozwijającą się i innowacyjną firmę, jaką była we wczesnych latach świetności. HoloLens, Surface czy inteligentna chmura to tylko niektóre z produktów, które w "czarnej dekadzie" Microsoftu doczekały się co najwyżej nieśmiałych zarysów.

Pod zarządem nowego CEO firma zaczęła rozwijać się w nowych kierunkach i przecierać szlaki w nowych kategoriach sprzętu i oprogramowania, co błyskawicznie wyłapali inwestorzy. Nie tak dawno temu cena akcji Microsoftu podskoczyła do 70 dolarów, osiągając najwyższy w historii wynik. Dziś wiemy, jakim osobistościom można przypisać ten sukces, ale jaką rolę w tym wszystkim odegrał poprzedni i bodaj najbardziej kontrowersyjny w historii Microsoftu CEO? Czy można powiedzieć, że Steve Ballmer stworzył podwaliny pod obecne sukcesy, czy raczej opóźniał innowacyjność podupadłego w wielu sferach giganta? Mimo że odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, być może najlepiej o swojej roli opowie sam zainteresowany.

Chociaż wielu obserwatorów firmy z Redmond uważa, że Ballmer odegrał istotną rolę w tworzeniu fundamentów pod dzisiejsze sukcesy, były CEO nie ukrywa, że pewne rzeczy mógł zrobić lepiej. Co raczej do Ballmera niepodobne, w ostatnim wywiadzie szczerze mówi o tym, czego żałuje, a także odnosi się do kwestii opóźnionych reakcji Microsoftu na zmieniające się trendy sprzętowe, co jego zdaniem było największym błędem. "Myślę, że byłem zbyt powolny w rozpoznawaniu zapotrzebowania na nowe możliwości, szczególnie w kontekście sprzętu... Mogliśmy stworzyć sobie możliwość zostania światowej klasy firmą sprzętową, ponieważ jedną z nowych ekspresji oprogramowania jest w gruncie rzeczy sprzęt... Firma pod moim kierownictwem powinna była zbudować te możliwości wcześniej, niż faktycznie tego dokonała" - powiedział Ballmer.

Warto przy tym pamiętać, o jakich czasach mówimy. Choć Ballmer był związany z Microsoft niemal od samego początku, na zwolnionym przez Billa Gatesa fotelu dyrektora generalnego zasiadł dopiero w roku 2000. Był to schyłek złotej ery dla PC i czas wielkich zmian w nieznanych wówczas kierunkach. W tym niepewnym okresie Ballmer przyczynił się jednak do stworzenia kilku ważnych produktów Microsoftu, takich jak Xbox, Bing, Cortana, Office 365 i Azure, które to jednak nabrały prawdziwego pędu (i zaczęły przynosić nie mniej prawdziwe zyski) dopiero pod nadzorem Satyi Nadelli.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia