Ballmer: Vista to mój największy błąd

Ballmer: Vista to mój największy błąd

Autor: Piotr Maciejko

Opublikowano: 12/13/2013, 9:44 PM

Liczba odsłon: 7037

Kilka miesięcy temu, obecny CEO Microsoftu – Steve Ballmer – ogłosił, że rezygnuje ze swojego stanowiska. W ciągu 13 lat pełnienia funkcji dyrektora generalnego firmy, Ballmer podjął wiele ważnych decyzji, ale jednej żałuje najbardziej.

W wywiadzie przeprowadzonym przez Mary Jo Foley, obecny jeszcze CEO Microsoftu przyznaje, że jego największym błędem był projekt Longhorn, którego zwieńczeniem stał się następca Windows XP, znany pod nazwą Vista. Według Ballmera, system ten zaabsorbował za dużo czasu i uwagi inżynierów. Po jego debiucie zespół nie mógł pozwolić sobie na odpoczynek, okazało się bowiem, że Windows Vista został chłodno przyjęty przez rynek. Praktycznie natychmiast po premierze rozpoczęto prace związane z Windows 7.

Łącznie firma straciła 8 lat, które zdaniem Ballmera, mogła wykorzystać na inne, wówczas porzucone projekty. CEO dodał, że bierze na siebie całą odpowiedzialność za błędy związane z projektem Longhorn. Oprócz Visty, Ballmer przyznał się również do niezbyt przemyślanych decyzji dotyczących polityki Xboksa, przez które jego firma długi czas nie zarobiła na konsoli nawet dolara.

Microsoft przegapił zmiany, które dokonywały się po premierze pierwszego iPhone’a. Jednak ostatnimi czasy firma ciężko pracuje, żeby nadrobić straty. Wysiłek ten odzwierciedla coraz lepsza pozycja giganta na rynku nowych technologii.