Azure zapewni usługi dla urządzeń z Windows 10 IoT

Azure zapewni usługi dla urządzeń z Windows 10 IoT

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/16/2015, 4:20 PM

Liczba odsłon: 2079

Internet Przedmiotów (ang. Internet of Things) to koncepcja, która zakłada komputeryzację i połączenie z Siecią przedmiotów codziennego użytku. Zapowiadając Windows 10 w edycji IoT i udostępniając zestawy narzędzi deweloperskich dla popularnych układów (m. in. z serii Raspberry Pi), Microsoft zamierza dostarczyć taniego, a w wielu przypadkach także darmowego rozwiązania, które podbije nowy segment urządzeń.

Deweloperzy mogą aktualnie pracować z pięcioma platformami IoT, wspieranymi przez Windows 10 lub Windows 8. Na liście partnerów Microsoftu zagościła ostatnio nowa firma - Particle (dawniej jako Spark). Partnerstwo to nie wniesie Windows 10 IoT na nowe typy urządzeń, lecz zapewni wsparcie chmury Azure dla produktów Particle, zorientowanych na łączność. Urządzenia od Particle to przede wszystkim płytki typu Arduino, wyposażone w nadajniki Wi-Fi oraz anteny dla sieci komórkowych. Układy te stanowią bazę dla dalszego rozwoju przez deweloperów. Możliwości są spore - od samodzielnie wykonywanych prototypów (DIY) po urządzenia rozwijane na skalę przemysłową.

IoT

Współpraca z Microsoft zaowocuje rozwinięciem IDE w platformy Particle, tak by z łatwością można było ją zintegrować Microsoft Azure. Otwiera to deweloperom drzwi na usługi, takie jak Machine Learning, Streaming Analytics czy Event Hub. W rezultacie firmy rozwijające urządzenia IoT mogą korzystać z usług, opartych na Microsoft Cloud i technologii maszynowego uczenia. "Podłączone do sieci urządzenia są świetne, ale zwykle prawdziwa wartość płynie z analityki biznesowej, pochodzącej z floty twoich urządzeń IoT. Przesyłaj strumieniowo dane z urządzeń, opartych na Particle, do Azure Event Hub, Azure Streaming Analytics, Azure Machine Learning i innych potężnych usług w chmurze. Poprzez okiełznanie i analizę danych, generowanych przez twoje produkty, będziesz mógł szybko rozpoznać trendy, zidentyfikować i przygotować się na nowe okoliczności, złapać nowe źródła dochodów, prognozować zachowanie partnerów i klientów i szybciej dokonywać innowacji. Jeśli jesteś nowy w Azure, możesz wypróbować platformę za darmo i eksplorować pełną listę Azure IoT Services." - głosi oświadczenie Particle.

Przykłady zastosowań technologii Particle w Windows 10 IoT znajdziemy na stronie producenta: Microsoft + Particle. Więcej informacji o segmencie IoT znajdziecie z kolei w naszym artykule: Windows 10 z nowym podejściem do Internetu Przedmiotów.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia