Azure Quantum już dostępny w publicznej wersji zapoznawczej

Azure Quantum już dostępny w publicznej wersji zapoznawczej

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/2/2021, 2:21 PM

Liczba odsłon: 2424

Azure Quantum, pierwszy na świecie full-stackowy, publiczny ekosystem w chmurze dla rozwiązań kwantowych, wszedł właśnie w fazę Public Preview i stał się otwarty dla biznesu. Deweloperzy, badacze, integratorzy systemów i klienci mogą go używać, aby poznawać i tworzyć rozwiązania oparte na najnowszych innowacjach, sięgając po narzędzia w najbardziej zaufanej chmurze publicznej.

Platforma ta pozwala współpracować z wiodącymi światowymi ekspertami i pełną życia społecznością kwantowych innowatorów. Open-source'owy zestaw Quantum Development Kit (QDK) wraz z kwantowym językiem programowania Q# zapewniają bezpieczeństwo inwestycji, proaktywnie antycypując i integrując osiągnięcia w systemach kwantowych. Na klientów czeka też Quantum Intermediate Representation (QIR), nowy otwartoźródłowy interfejs między językami a docelowymi, kwantowymi platformami obliczeniowymi. Dostępne są również bogate biblioteki zasobów, materiałów edukacyjnych o podstawowych koncepcjach kwantowych i programowaniu kwantowym oraz przykłady, które demonstrują użycie algorytmów kwantowych w różnych problemach obliczeniowych.

Azure Quantum

Azure Quantum poprzez jeden interfejs daje dostęp do unikalnych możliwości oferowanych przez branżowych liderów komputeryzacji kwantowej i rozwiązań optymalizujących (grafika powyżej). Przykładowo możemy uzyskać dostęp do kwantowych możliwości obliczeniowych od partnerów chmurowych i sprzętowych, Honeywell Quantum Solutions i IonQ, a także rozwijać optymalizacje w oparciu o solvery Microsoftu i 1Qbit. Ta nowa generacja algorytmów stosuje zasady kwantowe dla zwiększenia szybkości i trafności, działając w skali na całym szeregu podzespołów CPU, GPU i FPGA.

Azure Quantum to efekt blisko dwóch dekad badań. Platforma została zapowiedziana na konferencji Ignite 2019, a od zeszłego roku była dostępna w wersji preview. Więcej informacji znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule: Azure Quantum dostępny w wersji zapoznawczej.