Azure IoT Hub już ogólnodostępny

Azure IoT Hub już ogólnodostępny

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/5/2016, 7:57 PM

Liczba odsłon: 7562

Microsoft ogłosił wczoraj, że platforma Azure IoT Hub jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Jest to produkt, który rozszerze istniejący pakiet Azure IoT (Internet of Things) o funkcje połączenia, nadzoru i zdalnego zarządzania urządzeniami IoT. Hub pełni niejako funkcję pośrednika między inteligentnymi urządzeniami a rozwiązaniami w chmurze Azure.

Azure IoT Hub pozwala klientom analizować dane i obsługiwać urządzenia IoT w czasie rzeczywistym. Microsoft skupił się też na aspekcie bezpieczeństwa w Azure. Serwis wspiera wiele znanych protokołów IoT, takich jak MQTT, HTTPS i AMQPS. Warto tu zaznaczyć, że MQTT wspiera niezabezpieczone połączenia i jest zalecany jedynie wtedy, gdy jest absolutnie wymagany. Jak wiele projektów Microsoftu, zwłaszcza tych opartych na chmurze, Azure IoT Hub jest dostępny jako Open Source w repozytorium GitHub.

Narzędzie pozwala użytkownikowi lepiej zrozumieć stan urządzenia dzięki danym telemetrycznym z połączenia z chmurą (device-to-cloud), a następnie podjąć działania, gdy zajdzie taka potrzeba. Użytkownik może wysyłać wiadomości cloud-to-device, pełniące rolę poleceń i powiadomień dla urządzenia. Azure IoT Hub współpracuje z wieloma znanymi platformami (Linux, Windows i systemy czasu rzeczywistego) i protokołami, a także otwartoźródłowymi pakietami SDK. Obsługiwane protokoły to m. in. HTTP, Advanced Message Queuing Protocol (AMQP) i MQ Telemetry Transport (MQTT). Każdemu urządzeniu można przypisać odrębną "tożsamość", by łatwiej było je odróżnić w interfejsie Hub. Użytkownik może też nadawać różnego poziomu uprawnienia i zabezpieczenia.

By zacząć korzystać z Azure IoT Hub, należy najpierw założyć konto w serwisie Microsoft Azure. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie produktu.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia