Azure Data Box, czyli lokalne przechowywanie plików przed transferem

Azure Data Box, czyli lokalne przechowywanie plików przed transferem

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 9/26/2017, 11:58 AM

Liczba odsłon: 1746

Serwery platformy Azure są bez wątpienia jednym z najlepszych miejsc, gdzie przechowywać można swoje dane. Żeby je tam jednak umieścić, konieczne jest oczywiście odpowiednio sprawne łącze, z tym zaś mogą łączyć się spore problemy, istnieją bowiem rejony gdzie dostępu do Sieci po prostu nie ma. Z utrudnieniami tej natury borykają się zwłaszcza firmy, głównie te, które działają na obrzeżach cywilizacji generując przy tym ogromne ilości danych. Microsoft zdaje sobie z tego oczywiście sprawę, czego dowodem jest niedawna prezentacja jego nowego rozwiązania, noszącego nazwę Azure Data Box.

W gruncie rzeczy, Azure Data Box jest przenośnym, opancerzonym serwerem plików, mogącym poszczycić się ogromną pojemnością, wynoszącą aż 100 TB danych. Gabarytami, jak i samym wyglądem, przypomina z grubsza jednostkę centralną komputera stacjonarnego. Jego głównym zadaniem, jest pośredniczyć w wymianie danych pomiędzy urządzeniami wykorzystywanymi przez firmę a platformą Azure. Staje się to konieczne, gdy plików nie można wgrać bezpośrednio na serwer, z powodu na przykład braku dostępu do Internetu, zaś standardowe urządzenia nie oferują odpowiednio dużej przestrzeni magazynowej. Co istotne, obsługa Azure Data Box jest dosyć prosta, zaś same pliki chronione są 256-bitowym szyfrowaniem AWS, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo ich przechowywania.

Nowe rozwiązanie powinno przyjąć się wszędzie tam, gdzie zbierane są ogromne ilości danych bez możliwości szybkiego wrzucenia ich na serwer. Mało tego, nowe urządzenie może być cennym nabytkiem również dla przedsiębiorstw zbierających newralgiczne dane, jako rozwiązanie awaryjne.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia