Awaryjna aktualizacja dla systemów Windows usuwająca łatkę dla Spectre

Awaryjna aktualizacja dla systemów Windows usuwająca łatkę dla Spectre

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 1/29/2018, 9:49 AM

Liczba odsłon: 1988

Problemów z lukami w procesorach ciąg dalszy. Intel na początku tego miesiąca wypuścił łatki mające chronić nasze komputery przed poważnymi dziurami w zabezpieczeniach procesorów. Niestety mają one również negatywny wpływ na ich wydajność. Okazało się ponadto, że same poprawki posiadają poważne błędy, które mogą powodować losowe restarty komputera. W obliczu takiej sytuacji Intel poradził opóźnienie instalacji poprawek i cały czas pracuje nad poprawnym rozwiązaniem problemu.

Meltdown Spectre - Łatki zostały cofnięte

Problemy ze stabilnością dotyczą wielu procesorów, w tym tych najwyższej klasy z rodziny Kaby lake. Na początku roku, Microsoft wzorowo zareagował na pierwsze doniesienia o lukach, udostępniając błyskawicznie niezbędne łatki od Intela. Jednak, jak widać, pośpiech jest najgorszym doradcą, bowiem Intel, chcąc szybko zażegnać kryzys, opracował w efekcie niedopracowaną aktualizację, powodująca jeszcze większe problemy. Jednak mimo błędów, Intel nie odradzał instalacji łatki, w obawie o bezpieczeństwo użytkowników. Teraz Microsoft postanowił cofnąć wszystkie zmiany i w dniu dzisiejszym udostępnił specjalną aktualizację, usuwającą łatki Intela. Tym samym wydajność i stabilność komputerów powinna powrócić do momentu sprzed instalacji poprawki. Microsoft czeka, aż Intel opracuję finalna wersję poprawki, która tym razem nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze komputery.

Jednak w tym miejscu pojawić się mogą pytania, co w takim razie z naszym bezpieczeństwem, skoro luki pozostają nieusunięte. Microsoft uspokaja, twierdząc że do 25 stycznia nie odnotowano żadnych ataków wykorzystujących luki. Więc póki co nie powinniśmy mieć większych powodów do obaw, a nowe poprawi powinny zostać udostępnione lada chwila. Aktualizacja o numerze KB4078130 dostępna jest dla systemów Windows 7 (SP1), 8,1 oraz 10 - zarówno dla wersji konsumenckich, jak i serwerowych. Jeśli jeszcze nie otrzymaliśmy aktualizacji poprzez Windows Update, można ją pobrać ręcznie ze strony Microsoftu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia