Avast kończy wsparcie dla Windows XP i Windows Vista

Avast kończy wsparcie dla Windows XP i Windows Vista

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/2/2018, 4:44 PM

Liczba odsłon: 4113

Windows XP utracił oficjalne wsparcie Microsoftu ponad 4 lata temu, a wraz z nim swoje wsparcie wyłączyło wielu dostawców antywirusów. Tych nadal aktywnych można było policzyć na palcach jednej ręki, ale teraz jeden z nich się wyłamał. Avast zapowiedział zaprzestanie dalszych aktualizacji dla Windows XP i Windows Vista. Kiedy do tego dojdzie i na jakie alternatywy będą skazani użytkownicy tych systemów?

Avast zamierza wygasić wsparcie dla XP i Visty we wszystkich swoich produktach, począwszy od 1 stycznia 2019 roku. Jak to tłumaczą dostawcy programu?

Zapotrzebowanie na ochronę tych systemów w ostatnich latach praktycznie zanikło, a w tym samym czasie wzrosła potrzeba ochrony systemów Windows 7 i nowszych. Zalecamy wszystkim użytkownikom Avasta aktualizację systemu operacyjnego do najnowszej wersji Windows 10 - nie tylko po to, aby móc dalej cieszyć się aktualizacjami bezpieczeństwa Avast, ale też by wyeliminować prawdopodobieństwo, że starszy, podatny system, którego używacie, zostanie zaatakowany exploitem.
Dawn Leonetti, Avast

Co się stanie z użytkownikami XP i Visty po 1 stycznia? Czy Avast po prostu przestanie działać? Otóż nie! System nadal będzie chroniony przez odpowiednią, nieaktualizowaną już wersję antywirusa. Będzie ona nawet otrzymywać aktualizacje bazy wirusów, choć nowsze funkcje chroniące nie będą już dostępne.

Można zatem rzec, że wygaszenie wsparcia jest tylko połowiczne. Podstawowe funkcje ochrony antywirusowej będą dalej aktywne, aczkolwiek do pełnej ochrony to zdecydowanie nie wystarcza. Jeżeli szukacie alternatywy dla Avasta, sprawdźcie naszą listę 5 najlepszych antywirusów dla Windows XP, które nadal działają w 2018 roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia