Autowypełnianie Microsoft - nowe rozszerzenie uzupełniające hasła

Autowypełnianie Microsoft - nowe rozszerzenie uzupełniające hasła

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/8/2021, 4:07 PM

Liczba odsłon: 2957

Microsoft opracował nowe rozszerzenie, które pozwoli zapomnieć o konieczności zapamiętywania i ręcznego wpisywania haseł. Microsoft Autofill, czyli Autowypełnianie Microsoft, jest już udostępniane na iOS i Androidzie w ramach aplikacji Microsoft Authenticator oraz jako rozszerzenie dla Google Chrome, współpracujące z Microsoft Edge. Sprawdzamy, jak to działa i przede wszystkim — czy to bezpieczne.

Autowypełnianie Microsoft przechowuje hasła na koncie Microsoft. Aby zacząć go używać na telefonach, należy otworzyć apkę Microsoft Authenticator i zalogować się na karcie Hasła za pomocą konta Microsoft. Jeśli mamy zapisane na koncie Microsoft hasła z Edge, zsynchronizują się one z Authenticatorem. Autowypełnianie Microsoft jest też odpowiedzią na potrzebę bezpiecznego dostępu do haseł zapisywanych w Edge w innych przeglądarkach — tu konkretnie w Google Chrome.

Autowypełnianie Microsoft

Autowypełnianie Microsoft stało się dostępne jako rozszerzenie do pobrania z z Chrome Web Store. Odpowiada ono za autouzupełnianie i zapisywanie haseł na koncie Microsoft podczas sesji przeglądania Chrome. Zapewnia to, że hasła pozostają zsynchronizowane niezależnie od tego, gdzie ich używamy — na telefonie, w Microsoft Edge i w Google Chrome.

Jak to działa? Kiedy wpisujemy hasło na stronie logowania witryny albo aplikacji, Authenticator zaproponuje jego zapisanie, dzięki czemu nie trzeba będzie wpisywać go ponownie ręcznie. Następnie, gdy otworzymy stronę lub aplikację, dla której zapisaliśmy hasło, Authenticator zaoferuje jego autouzupełnienie. Poniżej możecie zobaczyć, jak to wygląda na Androidzie.

Authenticator    Authenticator    Authenticator

Dostępna jest też funkcja szybkiego importowania haseł (trzecia animacja powyżej). Została ona wbudowana w aplikację Authenticator i pozwala łatwo importować hasła z Chrome oraz popularnych menedżerów haseł. Jest także możliwość importowania z plików CSV.

Czy to rozwiązanie jest bezpieczne? Microsoft zapewnia, że tak. Zarówno hasła, jak i informacje autouzupełniania są chronione, a logowanie do aplikacji Authenticator wymaga mocnego, wieloskładnikowego uwierzytelnienia, co wprowadza dodatkową warstwę zabezpieczeń, która chroni dane w aplikacji. Co więcej, autowypełnianie na stronie lub aplikacji, gdy jesteśmy na telefonie, wymaga wprowadzenia PIN lub danych biometrycznych, a aplikacja prosi o wyrażenie zgody na wypełnianie pól z hasłami. Dodatkowo hasła są szyfrowane zarówno na urządzeniu, jak i w chmurze.

Autowypełnianie Microsoft jako rozszerzenie dla Chrome można już pobrać z Chrome Web Store. Microsoft Authenticator można z kolei pobrać na urządzenia z Androidem i iOS ze Sklepu Play i App Store.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia