Asystent Google z nieoficjalną aplikacją na Windows 10

Asystent Google z nieoficjalną aplikacją na Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/12/2021, 1:19 PM

Liczba odsłon: 9795

Google udostępnia swoją aplikację Asystenta na Androida, iOS i Chrome OS, ale ze zrozumiałych przyczyn w temacie Windows 10 panuje głucha cisza. Jest to luka, którą postanowił wypełnić Melvin Abraham, twórca aplikacji Google Assistant Unofficial Desktop Client for Windows 10. Nieoficjalny klient to rozwiązanie Open Source, udostępniane poprzez GitHub.

Google, przynajmniej jeśli chodzi o Asystenta, ignoruje urządzenia desktopowe, dlatego rozwiązanie nadeszło z zewnątrz. Nieoficjalny port istnieje, ale już na wstępie zwraca się uwagę, że jego instalacja wymaga trochę wysiłku, za to sama aplikacja zdaje się to wynagradzać. Proces instalacji obejmuje blisko 30 kroków i wymaga m.in. zalogowania się na koncie Google Cloud. Jest bowiem wymagane zarejestrowanie własnego projektu w Google, by móc używać API Asystenta — prawdopodobnie w sposób, jaki nie został przez twórców przewidziany. Potencjalnie jest to niezgodne z warunkami użytkowania Google, dlatego projekt może przestać działać w którymś momencie.

Google Assistant

Choć nie trzeba być deweloperem, by przejść przez konfigurację, to zdecydowanie nie jest to łatwy proces. Gdy jednak zostanie ukończony, będziemy mogli cieszyć się Asystentem wprost na pulpicie Windows. Ogólny interfejs klienta prezentuje się całkiem zgrabnie. Z drugiej strony przywołuje raczej na myśl doświadczenia mobilne. Okno aplikacji daje się dostosować i można ustawić je, by pozostawało na wierzchu, zamykało po utracie fokusa, a nawet przyjmowało polecenia z mikrofonu, gdy jest otwarte. Klient posiada własny hotkey (Ctrl + Win + A), a nawet wbudowany aktualizator. Wszystko to utrzymane w klimacie designu rodem z Google.

Google Assistant

Jak piszą testerzy, większość podstawowych poleceń Asystenta działa, ale kilka nie. Nie można też wywoływać niektórych zewnętrznych usług, takich jak Spotify czy Netflix. Oznacza to, że nie sposób za pomocą Asystenta rozpocząć słuchania muzyki czy streamować na inne urządzenia. Co ciekawe, nieoficjalny klient oprócz Windows 10 jest też dostępny na macOS i Linuksa, choć jego funkcjonalność może różnić się w zależności od platformy.

Google Assistant

Google Assistant Unofficial Desktop Client for Windows 10 wraz z instrukcją instalacji, instalatorami i oczywiście kodem źródłowym jest dostępny na portalu GitHub.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia