Aresztowano hakerów próbujących włamać się do sieci Microsoft

Aresztowano hakerów próbujących włamać się do sieci Microsoft

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/26/2017, 12:35 PM

Liczba odsłon: 2072

Jako firma technologiczna działająca na wielu frontach, a przede wszystkim dostawca usług w chmurze, Microsoft nie ma lekkiego życia. Jego serwery są stale atakowane, a na odpieranie tych ataków (średnio 1,5 mln dziennie) firma wydaje niemałe pieniądze. Przykładem takiej inwestycji jest utworzenie Digital Crimes Unit - działu odpowiedzialnego nie tylko za wykrywanie i blokowanie ataków metodami informatycznymi, ale również za namierzanie cyberprzestępców i działania na drodze prawnej.

Próby ataku na infrastrukturę Microsoft są prawdopodobnie tak zróżnicowane, jak na to pozwala wyobraźnia hakerów. Tej niestety zabrakło dwóm Brytyjczykom, którzy zasadzili się na sieć giganta z Redmond. Podejrzani to 22-latek ze Sleaford oraz 25-latek z Bracknell, prawdopodobnie należący do większej grupy, która za cel postawiła sobie kradzież danych klientów Microsoftu. "Uważa się, że ci mężczyźni byli zaangażowani w powtarzające się próby zinfiltrowania sieci Microsoft pomiędzy styczniem i marcem tego roku. Obaj zostali oskarżeni o akt nadużycia komputerowego [Computer Misuse Act według prawa UK], który jest przestępstwem polegającym na nieautoryzowanym dostępie do komputera" - podaje BBC.

Microsoft Digital Crimes Unit skupia ekspertów z zakresu prawa międzynarodowego i bezpieczeństwa internetowego, a metody jego działania wykorzystują najnowsze narzędzia i zdobycze technologiczne. Jeden z liderów grupy, Tom Burt, w rozmowie z BBC przyznał, że podejrzani ostatecznie nie uzyskali dostępu do danych użytkowników. "Mamy wszechstronne środki, by zapobiegać, wykrywać i odpowiadać na ataki. Mamy też zespoły specjalistów skupionych na współpracy z organami ścigania, by identyfikować ludzi, którzy atakują nas lub naszych klientów. Jesteśmy zobowiązani do szybkich i efektywnych akcji przeciwko atakującym" - tłumaczy Burt.

"Po rozmowach z Microsoft możemy potwierdzić, że [hakerzy] nie uzyskali dostępu do informacji klientów. Jest zbyt wcześnie, by spekulować, jakiego rodzaju dane zostały pozyskane" - komentuje Det Sgt Rob Bryant z South East Regional Organised Crime Unit.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia