Apple wyśmiewał UAC w Windows Vista. Teraz sam go implementuje

Apple wyśmiewał UAC w Windows Vista. Teraz sam go implementuje

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/8/2019, 1:40 PM

Liczba odsłon: 2542

UAC, czyli User Account Control lub po prostu Kontrola konta użytkownika, to kontrowersyjny składnik ochronny wprowadzony w Windows Vista. Mechanizm ten znany jest z wyświetlania przysłaniających cały ekran komunikatów z pytaniem, Czy chcesz zezwolić tej aplikacji na wprowadzanie zmian na tym urządzeniu etc. Wymaga on od użytkownika świadomej zgody (bądź odmowy) na wykonanie ważnych zadań, ale zbyt częste występowanie jego komunikatów bywało uciążliwe. Fakt ten wykorzystał swego czasu Apple do wyśmiewania Windows, ale i on przekonał się do tego mechanizmu.

W reklamie z kultowej serii "Mac vs PC" firma z Cupertino krytykowała Vistę za wymaganie zgody na wszystko. UAC istotnie był uporczywy i zaburzał nasz przepływ pracy, wyświetlając swoje okna nawet przy błahych czynnościach. Podczas gdy spot "Get a Mac – Vista Vs Mac – Security" ukazał się w okolicach premiery Visty, użytkownicy przypomnieli sobie o nim właśnie teraz, gdy Apple wypuścił publicznie aktualizację macOS Catalina. Dostarcza ona szereg nowości, w tym mechanizm chroniący przed nieautoryzowanymi instalacjami, mocno przypominający niesławny UAC.

Użytkownicy nowej wersji systemu od razu zauważyli, że prosi on teraz o zgody znacznie częściej. Opinie jak zwykle są podzielone. Niektórzy twierdzą wręcz, że korzystanie z macOS stało się przez to koszmarem. Inni dostrzegają jednak zalety mechanizmu — w końcu dzięki niemu system jest bezpieczniejszy. Nie ma przy tym wątpliwości co do tego, że Apple nie po raz pierwszy wzorował się na funkcji Microsoftu... także jeśli chodzi o kuriozalność powiadomień, np. "Aktualizacja oprogramowania Firefox nie może zostać otwarta, ponieważ Apple nie może jej sprawdzić pod kątem złośliwego oprogramowania. To oprogramowanie musi zostać zaktualizowane. Skontaktuj się z deweloperem, by uzyskać więcej informacji". Apple, please!

Adaptacja wcześniej krytykowanych i wyśmiewanych rozwiązań to w świecie big tech chleb powszedni. W tym roku mieliśmy z tym do czynienia przynajmniej dwukrotnie. Najpierw Samsung usunął reklamy, w których wyśmiewa brak gniazda jack u Apple'a, i sam się go pozbył, a później Microsoft zapowiedział pierwszy tablet Surface pozbawiony wyjścia słuchawkowego — za to z możliwością podłączenia dongla, oczywiście kupowanego oddzielnie. Apple natomiast znany jest z kopiowania inspirowania się patentami Microsoft Surface.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia