Aplikacje bez ratingu wiekowego zostaną jutro usunięte ze Sklepu Windows

Aplikacje bez ratingu wiekowego zostaną jutro usunięte ze Sklepu Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/29/2016, 4:35 PM

Liczba odsłon: 1657

Na początku tego roku Microsoft zaprezentował nowy system kategorii wiekowych w Sklepie Windows - IARC. Oferuje on deweloperom spore ułatwienie. Wystarczy wypełnić jeden kwestionariusz, a certyfikaty dla wielu międzynarodowych systemów kategorii zostaną wygenerowane automatycznie. Kilka miesięcy później firma rozpoczęła wysyłanie maili do deweloperów z ostrzeżeniami, że jeśli nie wprowadzą danych dla IARC - zarówno dla aplikacji publicznych, jak i prywatnych - zostaną one usunięte 30 września. Jest to więc ostatni dzwonek, by uzupełnić brakujące dane!

Już w sierpniu pojawiły się głosy, że nowe oznaczenia wiekowe mogą być największym zagrożeniem dla Sklepu Windows. Choć obecnie nie wiemy, jaki procent zawartości Sklepu przyjął już IARC, całkiem możliwe, że wiele znanych gier i aplikacji jutro zniknie z jego oferty. Microsoft z takiej perspektywy najwyraźniej sobie nic nie robi, bowiem do tej pory nie było żadnej informacji o odwołaniu postanowienia czy choćby pójścia na rękę spóźnialskim. Deweloperzy przyzwyczajeni byli do samodzielnego wprowadzania ratingu wiekowego zgodnie z systemami ESRB, PEGI czy DJCTQ. Najpierw proponowany, a później obligatoryjny system IARC automatycznie generuje ratingi zgodne z PEGI, ESRB, ACB, USK i większości innych standardów.

IARC to globalny system klasyfikacji wiekowej dla gier i aplikacji udostępnianych w sieci. Deweloper wypełnia pojedynczy kwestionariusz, dotyczący zawartości aplikacji. Jest to jeden z punktów, wymaganych w trakcie publikacji w Dev Center. Na tej podstawie regionalne i zagraniczne certyfikaty zostaną wówczas dodane automatycznie. Gdy zawartość aplikacji ulegnie zmianie, odpowiedzi w kwestionariuszu można zmienić, by w każdej chwili zaktualizować wszystkie podlegające mu certyfikaty. Wypełnienie takiego kwestionariusza zajmuje przeciętnie 5-10 minut i opiera się głównie na pytaniach wielokrotnego wyboru. Mimo tego, że ujednolicony rating wydaje się całkiem wygodną i przejrzystą opcją dla deweloperów, praktycznie pewne jest, że część z nich nie naniesie koniecznych poprawek w obowiązującym terminie.

Co to oznacza? Microsoft w ubiegłym roku chwalił się 669 tysiącami aplikacji w Sklepie Windows i od tego czasu nie podał żadnej nowej liczby. Nie wiemy, ile aplikacji i gier zniknie jutro ze Sklepu, jednak z pewnością nie będzie to zachętą dla firmy do zaktualizowania danych sprzed roku. Ultimatum postawione dla deweloperów może zadziałać jak miecz obosieczny dla Sklepu Windows, który i tak cierpiał na niedostatek aplikacji. App gap staje się coraz mniejszy głównie za sprawą oficjalnych aplikacji UWP dla wielu znanych serwisów, niemniej jednak wiele z tych wysiłków może zostać jutro zniweczonych.