Aplikacje PWA instalowane w nowym Edge zaspokoją pragnienia estetów

Aplikacje PWA instalowane w nowym Edge zaspokoją pragnienia estetów

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 12/4/2019, 10:04 AM

Liczba odsłon: 1625

15 stycznia nastąpi premiera nowej wersji przeglądarki Edge, która ma szanse sporo namieszać na rynku. Choć do premiery zostało naprawdę niewiele czasu to Microsoft nie ustaje w wysiłkach, by ulepszyć i usprawnić działanie przeglądarki. Rozwijana jest w każdym z kanałów i ostatnio otrzymała nowe aktualizacje do wersji Canary oraz Dev. Większość z nich to poprawki, ale jedna zmiana spodoba się wszystkim użytkownikom, którzy korzystają z aplikacji PWA.

Progresywne aplikacje webowe to znak czasów, w których strony internetowe przestały być tylko stornami, a stały się aplikacjami. Przeglądarki umożliwiają teraz instalację takiej aplikacji, co zmienia stronę internetową w pełnoprawną natywną aplikację systemową. Teraz aplikacje tego typu, instalowane z poziomu Microsoft Edge Chromium, będą o wiele ładniejsze. Dlaczego? Wszystko za sprawą jednego małego detalu, który zawędrował do najnowszej wersji Edge Canary!

Zainstalowane aplikacje PWA nadal uruchamiają się w ramach przeglądarki, ale zamiast pojawiać się w osobnej karcie, uruchamiane są w nowym, osobnym i niezależnym oknie. Choć nadal mamy do czynienia ze stroną, to daje to iluzję pełnoprawnej aplikacji. Iluzja ta będzie teraz mocniejsza, bo pasek tytułu aplikacji w nowym Edge, dostosowuje się teraz kolorystyczne do aplikacji. Wygląda to po prostu o wiele lepiej. Cały proces dzieje sie całkowicie automatycznie, ale twórcy strony sami mogą zdecydować, jaki kolor ma przybrać pasek tytułu.

Nowa wersja Edge Dev 80.0.345.0 poza sporą garścią usprawnień i poprawek dodaje również kilka ciekawych nowości:

  • Dodano obsługę gumki w cyfrowym rysiku.
  • Dodano obsługę klawiszy strzałek i spacji do rysowania na zrzutach ekranu opinii w trybie edytora.
  • Dodano ochronę SmartScreen przed pobieraniem potencjalnie niechcianych aplikacji.
  • Dodano opcję Rozszerzenia i kolekcje na stronie Ustawienia synchronizacji, ale wyłączono je w oczekiwaniu na synchronizację dla tych typów danych, które zostaną wkrótce włączone.
  • Dodano obsługę ciemnych motywów do niektórych interfejsów użytkownika, które pojawiają się, gdy przeglądarką zarządzają zasady grupy.
  • Dodano obsługę ciemnego motywu na lokalnej stronie nowej karty, która jest wyświetlana, gdy urządzenie nie jest podłączone do Internetu.
  • Dodano zasady grupy, aby wymusić dodawanie nagłówków i stopek do drukowanych stron.

Wspomniane wyżej nowości trafią też do Edge Beta w najbliższym czasie. Każdy z kanałów dystrybucji możecie sprawdzić sami, pobierając przeglądarkę ze strony Edge Insider.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia