Aplikacje Androida wracają na Windows 11... w Chinach

Aplikacje Androida wracają na Windows 11... w Chinach

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/29/2024, 5:45 PM

Liczba odsłon: 397

W marcu tego roku Microsoft niespodziewanie ogłosił koniec wsparcia dla aplikacji Androida na Windows 11 poprzez WSA, czyli jednej ze sztandarowych funkcjonalności Jedenastki. Po niespełna 3 miesiącach temat wraca. Gigant oprogramowania nawiązał współpracę z Tencent, co znów umożliwi otwieranie aplikacji Androida – ale nie u wszystkich.

Dzięki partnerstwu Microsoftu z Tencentem użytkownicy z Chin będą mogli uruchamiać aplikacje Androida z Microsoft Store na Windows 11. Komunikat nie wspomina o Windows Subsystem for Android ani krajach innych niż Chiny. Są jednak sugestie, że ta współpraca otwiera kolejny rozdział w miejscu, gdzie został zamknięty WSA. Z posta na blogu dowiadujemy się, że "komputerowa wersja Tencent App Store" korzysta z Android OS opartego na Androidzie 13, który był ostatnią aktualizacją tego systemu dla WSA.

Projekt wykorzystuje też Intel Bridge i Celadon, aby uruchamiać aplikacje ARM na systemach x86 i zapewnić im dostęp do kamer, mikrofonów, GPS, a nawet NPU. Microsoft i Tencent chcą, by aplikacje Androida zachowywały się jak natywne na Windows, co obejmuje też zmianę rozmiaru okna, wyszukiwanie, skróty, instalację z Microsoft Store i nie tylko. Do złudzenia przypomina to wcześniejszą sytuację z WSA.

Tencent planuje wprowadzić do Microsoft Store ponad 1500 gier i aplikacji. Gaming mobilny jest bardzo popularny w Chinach, więc łatwo się domyślić, dlaczego Microsoft skupił się na tym regionie. Krótko po uśmierceniu WSA raporty podawały możliwą przyczynę – projekt nie generował wystarczających zysków dla Amazon App Store. Ciekawe więc, jak potoczy się partnerstwo Microsoftu z Tencentem.

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-brings-back-android-app-support-on-windows-11-but-dont-get-too-excited/