Android na Windows, czyli jak Microsoft Store połączy się z Amazon Appstore?

Android na Windows, czyli jak Microsoft Store połączy się z Amazon Appstore?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/13/2021, 5:27 PM

Liczba odsłon: 2266

Pod koniec czerwca Microsoft oficjalnie zapowiedział Windows 11 oraz nowy Microsoft Store. Jednym z największych przełomów okazało się wsparcie dla aplikacji Androida, które Sklep będzie oferował we współpracy z Amazon Appstore. W jaki sposób te dwa konkurencyjne sklepy będą działać, by dostarczać aplikacje? Jak będzie wyglądać wyszukiwanie aplikacji oraz czy apki ze sklepu Amazona będą dołączone do Windows? Odpowiedzi na te pytania poznacie w dalszej części tekstu.

Nowa wersja Microsoft Store jest znacznie bardziej otwarta niż kiedykolwiek wcześniej. Deweloperzy mogą w nim publikować apki praktycznie dowolnego rodzaju i w dowolnej technologii pakowania, wliczając w to Win32, .NET, UWP, Xamarin, Electron, React Native, Java i Progressive Web Apps. Jeśli chodzi o oprogramowanie na Androida, to sprawa wygląda nieco inaczej. Microsoft ogłosił partnerstwo z Amazonem, aby wprowadzić do Windows jego katalog aplikacji i gier wydanych na Androida.

Dostępność sklepu Amazona w Windows 11 pozwoli deweloperom rozszerzyć zasięg ich aplikacji na urządzenia z Windows i dzięki temu zwiększyć zyski. Tym sposobem wydawcy mogą dotrzeć do milionów użytkowników — jeśli wziąć pod uwagę Windows 10, to na ponad miliardzie urządzeń, jednak póki co obaj właściciele mówią tylko o Windows 11. Użytkownicy Windows będą mogli odkrywać aplikacje Androida w Microsoft Store i pobierać je za pośrednictwem Amazon Appstore. Amazon wyjaśnia, w jaki dokładnie sposób to będzie działać:

  1. W jaki sposób Amazon Appstore będzie działać w Windows?
    Rozszerzony wybór aplikacji mobilnych w Microsoft Store napędzany jest przez Amazon Appstore. Oferuje to większy wybór aplikacji dla klientów Windows 11. Klienci mogą uzyskać dostęp do tych aplikacji mobilnych w Microsoft Store na swoim urządzeniu z systemem Windows.
  2. Jak klienci znajdą moją aplikację w Microsoft Store?
    Klienci Windows będą mogli znaleźć aplikacje Amazon Appstore poprzez zintegrowane wyszukiwanie, przeglądanie i odkrywanie w Microsoft Store.
  3. Czy istniejące aplikacje Amazon Appstore będą automatycznie dołączane do Windows?
    Zespół Amazon Appstore skontaktuje się z deweloperami jeszcze w tym roku, aby udostępnić szczegółowe informacje na temat publikowania dla Windows. Deweloperzy, którzy nie należą obecnie do Amazon Appstore, mogą przesyłać swoje aplikacje na Androida tutaj.

Nie zostało jednoznacznie potwierdzone, czy użytkownicy będą mogli pobierać aplikacje z Amazon Appstore bez wychodzenia z Microsoft Store. Z jakiegoś powodu Amazon wspomina jedynie o "wyszukiwaniu, przeglądaniu i odkrywaniu", choć z drugiej strony na animacji, której slajdy mogliście zobaczyć w galerii powyżej, Microsoft nie uwzględnia takiego kroku. Z poziomu strony aplikacji w Microsoft Store następuje natychmiastowe przejście do okna tej aplikacji. Czy prócz pobierania coś dzieje się pomiędzy? Nie wiadomo. Na tym etapie kończy się też pierwsza prezentacja:

Póki co wydaje się natomiast pewne, że chociaż nowy Sklep będzie działał w Windows 10, to funkcjonalność pobierania i otwierania aplikacji Androida nie będzie dla niego dostępna. Użytkownikom Dziesiątki pozostanie cieszyć się jedynie ładniejszą grafiką, lepszą wyszukiwarką i być może paroma innymi dodatkami.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia