Aplikacja Microsoftu dla niewidomych wygrała kolejny konkurs

Aplikacja Microsoftu dla niewidomych wygrała kolejny konkurs

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/11/2018, 9:47 PM

Liczba odsłon: 2345

Seeing AI to aplikacja Microsoftu ułatwiająca życie i stanowiąca "cyfrowe oczy" dla osób niewidomych lub słabowidzących. Użytkownik kieruje kamerę telefonu na dowolny obiekt, osobę lub scenę, by uzyskać opis tego, co inteligentny program "widzi". Tę innowacyjną funkcjonalność doceniono już w kilku prestiżowych konkursach, m.in. Global Mobile Award na MWC 2018 oraz Helen Keller Achievement Awards. W tym tygodniu Seeing AI został po raz kolejny wyłoniony jako zwycięzca! Aplikacja dla niewidomych zajęła pierwsze miejsce w kategorii Apps and Games na 2018 Innovation By Design Awards, prowadzonych przez Fast Company.

Seeing AI został zaprojektowany z udziałem 12 niepełnosprawnych wzrokowo pracowników Microsoftu, by pomagać blisko 150 tysiącom użytkowników z całego świata w codziennym zdobywaniu informacji na temat otoczenia. Aplikacja na telefon używa technologii rozpoznawania obrazów i sztucznej inteligencji. W rezultacie obraz z kamery urządzenia jest "przetłumaczany" na mowę i użytkownik słyszy opisy tego, co widzi kamera. Oprócz opisów zwykłych scenerii aplikacja rozpoznaje również twarze znajomych osób, podając ich imiona i nazwiska, a także potrafi ocenić humor osoby na podstawie mimiki twarzy. Kolejną ważną umiejętnością jest też czytanie na głos drukowanych tekstów, takich jak gazety, książki, menu w restauracji, paragony etc.

Tak oto Seeing AI stał się zwycięzcą w kategorii Apps and Games. Fast Company opublikował również listę finalistów, na której znalazły się aplikacje Acorns 2.0, Adobe Scan, Audubon Bird Guide, Hello Quantum (od IBM), HQ Trivia, IKEA PLACE i Monument Valley 2.

Deweloperzy z Microsoft nadal rozwijają aplikację, także na podstawie machine learningu. Zrozumieliśmy, że nie możemy przewidzieć, jak aplikacja będzie używana - skomentował Anirudh Koul, senior data scientist w Microsoft i lider projektu Seeing AI. Technologia uczy się i pracuje coraz lepiej dzięki każdej kolejnej akcji podejmowanej przez użytkowników.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia