Anniversary Update, czyli czego spodziewać się w 1 urodziny Windows 10

Anniversary Update, czyli czego spodziewać się w 1 urodziny Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/30/2016, 7:23 PM

Liczba odsłon: 3036

O pierwszej poważnej aktualizacji Windows 10 wspominało się jeszcze przed jego oficjalną premierą w lipcu zeszłego roku. Od tego czasu dochodziły do nas przeróżne skrawki informacji, które składały się w coraz bardziej spójną całość. Redstone to tylko nazwa kodowa. Microsoft zapowiedział dziś, że aktualizacja będzie nosiła nazwę Windows Anniversary Update i ukaże się tego lata, w pierwszą rocznicę premiery Windows 10. Jak informuje Terry Myerson, szef działu Windows, aktualizacja będzie darmowa dla wszystkich użytkowników.

Myerson pokusił się o uszczypliwy żart w kierunku Apple, mówiąc, że Microsoft zaprasza wszystkich do Windows 10, "niezależnie, czy posiadają nowego PC, 5-letniego PC czy całkiem nowego Maca". Zostało potwierdzone, że Anniversary Update obejmie także Xbox One, czyniąc z niego przedmiot zainteresowania zewnętrznych deweloperów, którzy swoje aplikacje uniwersalne dla Windows 10 mogą udostępniać również na konsolę.

BUILD

"Na przedzie i w centrum" nadchodzącego update'u stanie Windows Ink. Jak twierdzi maestro wystąpień, Bryan Roper, nowa przestrzeń robocza - nazywana też Ink Workspace - będzie ważnym punktem wyjścia dla aplikacji i rozwiązań, korzystających z pióra dotykowego jako metody wprowadzania danych (ukłony w stronę Surface Pro 4). Ink zostanie wyposażony w odnośniki do najczęściej używanych aplikacji tego typu wraz z poradami, trikami i sugestiami. Cortana i Bing zostaną zintegrowane z systemem rozpoznawania pisma odręcznego Microsoftu. Na czym ma polegać taka integracja? Gdy zaczniemy sporządzać notatkę i wpiszemy "na jutro", Cortana zidentyfikuje datę w kalendarzu, a Bing będzie w stanie wyszukać pasujące lokalizacje, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Windows Ink będzie też oferować dodatkowe narzędzia, takie jak wirtualna linijka, którą można skalować i obracać (wystarczą 2 linijki kodu, by dodać ją do swojej aplikacji!), oraz obsługę ekranu blokady, na którym także będzie można rysować i sporządzać odręczne notatki.

BUILD

Ink opiera się na Universal Windows Platform, ważnym punkcie w kontekście całego Windows 10. Jak mówi Myerson, "Od ponad 30 lat Windows był otwartym ekosystemem dla partnerów sprzętowych i software'owych. Nic się nie zmieniło z nadejściem platformy Universal Windows". By to zobrazować, przywołano Starbucks, Twitter, Facebook, Instagram i Facebook Messenger - wszystkie te aplikacje niebawem staną się "uniwersalne" dla Windows 10.

Microsoft podjął też temat linuksowego (!) wiersza poleceń, o czym napiszemy więcej w kolejnym wpisie. Zapraszamy też do śledzenia naszej relacji na żywo!