Andromeda, czyli jak wyglądają dwupanelowe aplikacje dla Windows 10

Andromeda, czyli jak wyglądają dwupanelowe aplikacje dla Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/5/2018, 5:02 PM

Liczba odsłon: 2149

Mimo pogłosek o anulowaniu projektu Surface Phone wielu producentów ogłosiło plany wypuszczenia dwuekranowych laptopów, z których jeden pełniłby rolę klawiatury dotykowej lub po prostu drugiego ekranu dla aplikacji. Rzecz w tym, że takie oprogramowanie dopiero musi powstać, ale o to zadbał już Microsoft. Jego nowe API zostało właśnie zaadresowane przez prawdopodobnie pierwszego dewelopera.

Windows 10 Andromeda

Microsoft wprowadził do Windows 10 nowe API, które pomoże deweloperom zaadresować nadchodzącą funkcję sprzętową, jaką będzie podzielenie zawartości na dwa ekrany. Trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tu po prostu o dołożenie kolejnego monitora, co dziś uchodzi za standard, ani też podzielenie aplikacji na dwa panele na jednym ekranie, co jest jak najbardziej możliwe, ale stosowane w nielicznych przypadkach. API TwoPaneView może ogarnąć oba te scenariusze, ale przede wszystkim koresponduje ono z nowym typem urządzeń, wyposażonym w dwa ekrany.

TwoPaneView

Prawdopodobnie pierwszym deweloperem, który wykorzystał nowe API, jest Zhyowen Cui. "Dwupanelowość", jak zobaczycie poniżej, nie sprawi bynajmniej, że aplikacja UWP będzie działać tylko na Surface Phone czy jemu podobnych. Jeśli dysponujemy klasycznym pecetem z jednym monitorem, okno aplikacji zostanie po prostu rozdzielone na dwa obszary. Można to porównać np. z programem Blender, który dokonywanie takich podziałów umożliwia samym użytkownikom. Tu jednak o podziale (bądź jego braku) decyduje deweloper.

TwoPaneView

Trzeba tu koniecznie zaznaczyć, że TwoPaneView nie jest tym samym API, o którym pisaliśmy przed tygodniem, a które również trafiło do Windows 10. TwoPaneView dotyczy zawartości poszczególnych paneli, natomiast TwoPanelHingedDevicePosture pozwala uzależnić zachowanie aplikacji od kąta otwarcia zawiasów w urządzeniu rozkładanym. Jak ta dwójka ma się do siebie? Logiczne wydaje się, że dwupanelowość aplikacji może mieć zastosowanie nawet w klasycznym środowisku PC, natomiast na stan zawiasów aplikacje będą mogły reagować tylko wtedy, gdy takie zawiasy faktycznie znajdą się w naszym urządzeniu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia