Always Connected: Redstone 4 ze wsparciem dla łączności opartej na SIM/eSIM

Always Connected: Redstone 4 ze wsparciem dla łączności opartej na SIM/eSIM

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/9/2017, 6:30 PM

Liczba odsłon: 1489

Always Connected to nie tylko specyficzna linia pecetów ARM z Windows 10, ale - jak się stopniowo okazuje - również całe podejście do łączności z Internetem, które wykracza poza standardowe Wi-Fi. Microsoft współpracuje z partnerami nad implementacją wsparcia dla łączności opartej na SIM i eSIM, a o konkretnych planach poinformował na minionych warsztatach WinHEC w Taipei.

Warsztaty odbyły się na przełomie listopada i grudnia, a część materiałów Microsoft udostępnił na swoim Channel 9. Jedna z sesji poświęcona była Always Connected PCs - lekkich pecetach z układami ARM lub Intel, korzystających z technologii eSIM, by łączyć się z siecią mobilnie. Obecnie niektóre PC z Windows 10 (w tym Surface Pro) mają możliwość łączenia się z siecią LTE przy pomocy karty SIM dołączonej do urządzenia, jednak w Redstone 4 wszystko to ma ulec znacznemu uproszczeniu.

Always Connected, Redstone 4

Użytkownicy końcowi będą mogli połączyć w Windows swoje urządzenia z planami taryfowymi operatorów mobilnych, a profile eSIM będą pobierane z chmury. W owym scenariuszu "Consumer eSIM" nie będzie wymagana aktywacja w sklepie. Jak wynika z prezentacji, możliwość ta pojawi się w najbliższej dużej aktualizacji Windows 10, czyli w Redstone 4 zaplanowanym na wiosnę przyszłego roku. Szczegóły scenariusza będą się różnić w zależności od operatora, kanału i regionu.

Always Connected, Redstone 4

W kolejnej aktualizacji zadebiutuje też scenariusz "Entnterprise eSIM". Będzie to rozwiązanie dla firm polegające na zamówieniu subskrypcji mobilnych od operatorów i korzystaniu z mobilnych narzędzi do zarządzania (np. Microsoft Intune), by zapewnić łączność automatycznie. Microsoft uważa, że takie rozwiązanie może się w biznesie przyjąć, ponieważ utrzymywanie łączności LTE jest dla przedsiębiorstw tańsze i bezpieczniejsze, niż w przypadku sieci Wi-Fi.

Na koniec Microsoft wspominał też o obniżeniu zapotrzebowania na energię, co jest kluczowe, by podwyższyć żywotność baterii w urządzeniach z Windows 10. Odpowiadać za to ma tryb Modern Standby. Jest to następca Connected Standby, który debiutował w Windows 8, pozwalając komputerom działać w modelu zasilania na wzór smartfonów. Modern Standby przede wszystkim zarządza aktywnościami w tle i scenariuszami wybudzania, które nie były dostępne w starszych modelach zasilania.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia